Zuckerberg’in mentöründen önemli açıklamalar.

20190118210231-gettyimages-962304186.jpeg

Mark Zuckerberg’in eski danışmanlarından olan Roger McNamee, geçtiğimiz günlerde bir yazı yayımladı. Bu yazı halihazırda zor günler geçiren Facebook’a, başka bir ağır darbe yaşatacağa benziyor. Facebook aracılığıyla yayımlanan ve son yıllarda gündeme oturan 2016 ABD seçimleri ve Brexit referandumu ile ilgili yayılan yalan haberleri ve aynı zamanda Facebook kullanıcılarının verilerinin üçüncü taraflarla satılması gibi olayları korkunç olarak nitelendirerek, devamında da değim yerindeyse zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Açıklamasının güç, ayrıcalık, güven ve tüm bunların nasıl istismar edildiğiyle alakalı olduğunu söyledi.

McNamee’e göre Facebook, kişiselleştirmeyi çok iyi yaptı ve insanlar hakkında ciddi veriler elde etti. Sisteminde daha çok yapay zekâ, daha çok kod ve daha çok kısa vadeli onarımlar yaparak her geçen gün daha da kişiselleşen Facebook, daha çok ve daha doğru veriler toplayıp bunu herhangi bir reklam vermek isteyen şirket ile paylaşmakta hiçbir sakınca görmedi. Her gün Facebook’u kullanan 1,5 milyar insanın, şaşkına dönmüş veya çileden çıkmış olması beklenebilir. Ancak McNamee insanların, güçlü bir alışkanlık haline gelmiş olan Facebook’un aynı zamanda, insanlara ve toplumlara çok zarar veren bir platforma dönüştüğüne inanmak istemediklerini düşünüyor.

McNamee Facebook’un ve yüksek teknolojilerin bazı kilit noktalarda reforma ihtiyaç duyduğundan bahsetti. Demokrasi bu alanlardan biri. Eski danışmana göre Facebook basına iki şekilde darbe vurdu: ilk olarak gazetecilik ekonomisini yıprattı ve ikinci olarak onu yalan bilgilerle ezip geçti. Facebook’ta yalan haberlerin ve doğru haberlerin aynı şekilde göründüğünü ve tek farkın, yalan olan haberlerin daha fazla değer üretmesi ve dolayısıyla daha iyi muamele görmesi olduğunu belirtti ve Facebook’un algoritmalarının, bu yalan haberleri tespit edebilecek teknolojide olduğunu da iddia etti.

Facebook, genellikle kullanıcıların kendileriyle aynı fikirde olan kişilerle iletişim kurduğu, zıt görüşlü kullanıcıları ve görüşleri engellediği bir platforma dönüştü. McNamee’e göre Facebook güçsüzler için bir tehdit olmaya devam ediyor. Facebook dünyanın 60 fakir ülkesine neredeyse ücretsiz internet hizmet sağlamayı başaran projesiyle, aslında bu ülkelerin çoğunda toplu bir sosyal yıkıma sebep oldu. Dil ve kültürel hassasiyet konularında çok yetersiz kalan Facebook, Sri Lanka ve Myanmar’da olduğu gibi savunmasız azınlıkların ciddi zarar görmesine sebep oldu.

Facebook mahremiyet konusunda da bir tehdit olmaya devam ediyor. Verilerin hangi organizasyonlarla paylaşıldığı konusunda gerçek bir şeffaflık yok. McNamee’e göre Facebook’un arama sonuçlarını manipüle edemediği bir versiyonu yapılmalı ve bunun kontrolü tamamı ile kullanıcılarda olmalı Yapay zekâ gibi gelişmiş teknolojiler, verileri istismar etmek için değil, insanlara hizmet etmek var için olmalılar.

Eleştirilerine devam eden McNamee, Google ve Facebook gibi şirketlerin sebep oldukları zararı karşılamadıkları için yapay bir kazanç elde ettikleri düşüncesinde. Aynı zamanda Google, Facebook ve Amazon gibi tekelleşen şirketlerin de ekonomiye ciddi zarar verdiği kanısında. Amerikan ekonomisi, özellikle teknoloji alanında büyük oranda start-uplara bağlıdır. Tekelleşmeye sebep olan bu şirketler, başarılarıyla birlikte start-up çıtasını yükselterek diğer girişimcilerin fırsat alanlarını daraltıyor. Başarılı olmaya başlayan start-uplar, bu devlere satılmaya mecbur bırakılıyorlar veya başarı potansiyelleri düşürülerek yollarına devam etmeleri sağlanıyor. Amerika’nın; yeniliği, ekonomik büyümeyi ve istihdamı tekelleşen bu şirketlere bırakarak riskli bir deney yaptığı görüşünde.

Bir diğer konu ise çocuklar. Sınıflarda telefon ve tablet kullanımının dikkat dağınıklığına sebep olduğu kanıtlandı. Sosyal medya platformları ile birlikte, milyonlarca çocuğun üzerinde de denetlenemeyen bir deney yapıldı diyen McNamee, çocukların bu platformları ve akıllı telefonları kullanma yaşıyla ilgili bazı yeni düzenlemeler getirilmesi gerektiğini savundu.

McNamee son olarak, bizimle zıt görüşlerde olan insanlarla ortak değerler bulup kurumları tekrar inşa ederek, internet platformlarının sağlıksızlaşmasını ve demokrasiye zarar vermesini engellemenin bir yolunu bulmamız gerektiğini, bunun bir sonraki nesiller için üzerimize bir vazife olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: http://time.com/5505441/mark-zuckerberg-mentor-facebook-downfall/