Yeni İpek Yolu dünya dengesini değiştirecek mi?

china_wall

Bilindiği üzere Çin hükümeti dünyanın en büyük kalkınma ve geliştirme projelerinden birini yürütmektedir. Belt and Road Initiative.

Eski ipek yolunu yeniden canlandırmak, Asya ve Avrupa arasında karadan ve denizden ticaret ve kültürel paylaşım yolları kurmak, uluslar arası iş birliğini geliştirmek amaçlanmaktadır. Kara yolları ve otogarlar, tren yolları ve trend istasyonları, barajlar, köprüler, teknoparklar, sanayi bölgeleri, limanlar, hava limanları, ticari iş birlikleri, pipeline boru hatları, altyapı projeleri, iletişim altyapıları, ve daha nice dev projeler yürütülmektedir.

Hedeflenen ülkelerin ve projelerin kabaca gösterimi alttadır.

Nisan 2019’da 2. Büyük Road and Belt Initiative Zirvesi düzenlendi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping açılış konuşmasını altta izleyebilirsiniz.

BU zirvede 40’tan fazla ülkenin liderleri bulundu. IMF, WE Forum, gibi kurumların liderleri yer aldı. Pek çok önemli şirketin liderleri davet edildi. Yüzlerce üst düzey misafir bu projenin bir parçası olmak, değer katmak, değer elde etmek için buradalar.

Belt and Road – Vision to Reality Filmi projelerin güncel durumu ve toplam projenin kapsamı hakkında hızlıca bilgi vermektedir.

Çin ile ilgili aklınıza pek çok soru gelebilir. Pek çok sorunuza yanıt verecek daha önce bir blog yazımız olmuştu, önemli düşünürlerin görüşlerine, röportajlarına ve bazı izlemeye değer belgeselleri derlemiştik.

Çin’deki sosyal skorlama sistemini duymuşsunuzdur. Toplumsal sonuçları ne olacağını merak edebilirsiniz. Daha önce kısa bir yazı yazmıştık ve Black Mirror serisindeki ilgili bölümü de refere etmiştik. Mutlaka tekrar hatırlamalısınız

Peki. Çin ekonomik büyüklüğü, nüfusu, kalkınması, üretim kapasitesi ve pek çok başka boyutları bir gerçek. Bunu kabul etmek zorundayız. Ama hala dünyanın siyasi, ekonomik ve defakto lideri Amerika Birleşik Devleti. Bu ne kadar daha böyle devam edecek? Bu iki lider ülkenin ilişkileri nasıl devam edecek? Savaş olma ihtimali var mı? Savaş kaçınılmaz mı? Harvard Üniversitesi Siyasal Bilimler Enstitüsü olan Belfer Center başkanı Graham Allison bu konuyu epeyce araştırmış ve bir kitap yazmış. Daha önce bir blog postumuzda buna yer vermiştik. Mutlaka gözden geçirmelisiniz…

Kolay bir konu değil. Batı kültürü ile yetişmiş, serbest pazarın tadını almış, demokratik düzenin avantajlarını yaşayan birisi olarak, Çin’in düzeni pek akla yatmıyor. Ama Çin’in gelişimi, büyümeleri, dünya üzerindeki etkileri ve güçleri gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Bu aşikar. Bu kaçınılmaz.

Batı’nın bu konuya bakışını dinlemek isterseniz, IQ Squared tarafından düzenlenmiş olan münazara programı oldukça yararlı:

Bölüm 1: Bir sonraki Silikon Vadisi Çin’de mi olacak?

Bölüm 2: Belt and Road projesi bir hata mıdır?

Bölüm 3: Ticaret savaşını kim kaybedecek?

Council on Foreign Relations bu konuda uzunca bir yazı yayınlamıştır.

Ayrıca CRF ilginç bir söyleşi düzenlemiştir. Dünyayı kim yönetecek?

Rand Corporation konuyla ilgili ayrıntılı bir rapor yayınlamıştır. İlgilenenler okumalıdır.

Geleceği öngörmek imkansız. Ama Çin önemli bir aktör olacağı kesin. Birlikte izleyeceğiz, gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Çin Televizyonun projeyi detaylı bir şekilde tanıtan belgesel dizisi ise alttadır. Vakit buldukça izlemenizi tavsiye ederiz. Çin gerçeğini ciddiye almak gerek. Projenin hacmi, ilerleyişi ve kapsamını çok iyi anlamak gerek ki, önümüzdeki 10 – 20 yıl içinde dünyanın dengesinde önemli değişiklikler olma ihtimali oldukça yüksektir.

Road and Belt Initiative Belgeseli Bölüm 1

Road and Belt Initiative Belgeseli Bölüm 2

Road and Belt Initiative Belgeseli Bölüm 3

Road and Belt Initiative Belgeseli Bölüm 4

Road and Belt Initiative Belgeseli Bölüm 5

Road and Belt Initiative Belgeseli Bölüm 6