bankacılık

‘Bankacılık gereklidir. Bankalar için emin değilim.’

Bill Gates

Bankacılık oldukça eski bir sektördür. Ama tarihinde hiç olmadığı kadar çok farklı alandan tehdit edilmektedir. Özellikle tüketicinin harcamaları, ödemeleri ve finansman ihtiyaçlarına yönelik pek çok farklı servis ve iş modeli türemektedir. Bankalar buna uyum sağlamakta ve rekabet etmekte zorlanmaktadır.

Bankacılık sektörünün geleceği; tüketim, güven ve deneyim kavramları etrafında oluşacaktır. Bu varsayımlar bakımından en olası üç senaryo ‘Merkezi Kurumların Devamı’, ‘İlişki Bankacılığın Gelişimi’ ve ‘Dijital Servislerin Yükselişi’ olarak görülmektedir.

Olası senaryoları anlamaya ve gelişmeleri bu gözle izlemeye ihtiyaç vardır. Gelecekte başarılı olmak isteyenler stratejilerini buna göre seçer. Stratejinin hayata geçirilmesi için gerekli aksiyonları alır.

Müşterilerine iyi deneyimler sunanlar, servis ve deneyim tasarımı alanında fark atanlardır. Her koşulda analitik yetkinlikler elzemdir. Dijitalleşen dünyada başarılı olmak isteyenler ise dijital dönüşümlerini gerçekleştirmek zorundadır.

REFERANSLAR