Sanal Para Çalınabilir mi?

bitcoin_hack_lead

Hacklenemez sloganı ilen çıkan Blockchain hakkında her geçen gün hacklenme haberleri duymaktayız. Gate.io adlı şirket 200.000 dolar değerindeki sanal parayı, kişiler arasında transferlerin gerçekleştiği bilgisayarların hacklenmesi sonucu kaybettiklerini duyurdu. Yapılan işlemlerin yeniden yazılarak işlem miktarlarının iki katına çıkarılmasıyla hackerlar yüksek miktarda sanal parayı çalmayı başardılar. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen bu olay bir kâbus senaryosu halini almaya başladı. 2016’da DAO (Data Autonomous Organisation) tarafından kurulan Etherium sanal parası da sistemde tahmin edilemeyen bir açık nedeniyle hacklenerek 60 milyon dolar değerindeki sanal para çalındı. 2017’den bu yana yapılan saldırılardan toplam 2 milyar dolar değerinde sanal para çalındı. Daha sonra bazı düzeltmeler ve güncellemeler gerçekleştirilmiş olsa da parasını kaybedenler için bu elbette hiçbirşeyi değiştirmiyor. Bu da hacklenemez sloganıyla ün kazanan Blockchain’nin şu an için aslında sanıldığı kadar güvenli olmayabileceğini kanıtlar nitelikte.

Peki blockchain hacklenmesi ne demek? Blockchain kriptogrofik veritabanı kullanan bilgisayar ağlarının en güncel şekilde depolanmış kayıtlarının olduğu bir platform. Transferlerin gerçekleşebilmesi için bazı ara işlemlere ihtiyaç duyuluyor ve bu ara  işlemleri gerçekleştiren paltformlar kendine özgü zayıflıkları nedeniyle saldırıya açık halde bulunabiliyor. Ancak yine de bu saldırıların hepsi işlemlerin gerçekleştiği web sitelerine oluyor ve kayıplar buralardan veriliyor. Teknolojinin kendisiyle alakalı bir güvenlik sıkıntısı henüz bulunmuyor. Web siteleri üzerinden gerçekleştirilecek saldırılarda aslında zor ve pahalı bir süreç. Bu sistemlerde 1 saatlik bir oynama yapabilmek için bile 260 bin dolar civarında bir harcama yapılması gerekiyor.

Blockhain teknolojisi Finans endüstrilerinde ciddi bir değişim başlatmıştı. Hatta çoğu ülkelerin merkez bankaları kendi ulusal cryptocurrency paralarını üretmek için çalışmalara başladı ve devam etmekte. Ancak saldırılar engellenebilecek mi sorusu herkesin kafasını kurcalamaya başladı ve bazı çözüm aramaları da başladı. AnChain.ai, blockchain transferlerinde ki güvenliği sağlamak için kurulmuş bir start-up. Yapay zekâ kullanarak transferleri etkili bir şekilde kontrol eden ve şüpheli aktiviteleri tespit eden bir yazılım geliştirdiler. Ancak yine de yeni saldırıların gerçekleşmesi olası. Yıllar içerisindeki yapılacak olan acı hatalardan öğrenecek sonuçlarla birlikte bu teknoloji insanlık için çok değerli olabilme potansiyeline sahip.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/612974/once-hailed-as-unhackable-blockchains-are-now-getting-hacked/