Robie’ler İş Başında!

robie

21.yüzyılın başlamasıyla hayatın her alanında etkisini arttıran teknolojik gelişmeler hem çalışanlar hem de iş verenlerin yeni dijital dünyaya uyum sağlamasını zorunlu kılıyor. Her şeyin çok hızlı bir şekilde değişip geliştiği dijital çağda; sağlık sektöründen üretim sektörüne, perakende sektöründen otomotiv sektörüne hayata dokunan her alanda robotik araçların hayatımıza dahil olduğu bir dönemdeyiz. İnsanlar ve robotik araçların bir arada çalışma konseptinin yaygınlaşması, firmaların kültür dönüşümünü de beraberinde getiriyor.

Tesis içerisindeki yük ve malzeme taşımacılığı için kullanılan, Endüstri 4.0 konseptiyle uyumlu Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (AGV), işçi maliyetlerini azaltmaları, verimliliği ve iş kalitesini arttırmaları nedeniyle, son dönemlerin önemli yatırım alanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu alandaki yatırımın Türkiye’deki ilk örneği ise İstanbul Maslak Acıbadem Hastanesi tarafından yapıldı. 2018 yılının Eylül ayından bu yana İstanbul Maslak Acıbadem Hastanesi’nde; insanlar ve robotlar bir arada çalışıyor. Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (AGV), hastane içinde her türlü malzeme, ekipman ve yemek servislerinin taşınmasında kullanılıyor.  Hastane yönetiminin Robie adını verdiği araçlar; asansörler ve kapılarla entegre çalışıyor ve şarj olduktan sonra günde yaklaşık 16-18 saat çalışıyor. Bununla birlikte Robie’ler günde ortalama 10 km yol yapıp, 500 kg ’ye kadar yük taşıyor ve insan kaynaklı kazaları minimuma indiriyor.

İnsanlar ile güvenli bir şekilde ortak çalışan Robie ve çalışanların uyumunu sağlayabilmek için; hastane çalışanlarına eğitimler verilip kültür değişimi yönetilmiş. Hastane çalışanları; başlarda teknolojinin getirdiği bu yeni iş yapış şekline alışmakta zorlansalar da Robie’lerin yük taşımadaki verimliliğinden oldukça memnun olduklarını dile getirdiler. Bununla birlikte, Robie’lerin aktif kullanımı, hastanenin bu alanlardaki işçi alımını da minimuma indirmiş ve maliyetleri azaltmış durumda.

Elbette, hayatımızı kolaylaştıran, hatta bazı durumlarda hayatımızı kurtaran bu aletler; bir yandan ara işlerde çalışan nüfusun belirli bir kesimi için işsizlik anlamına da geliyor. Çünkü bu robotik araçlar, firmalar için hem maliyeti düşürüyor hem de insan gücünün katbekat üstünde bir verim sağlıyor. Bu nedenle, mavi yakalı kesim, duruma alışmakta direnç gösterebiliyor. Dünya üzerinde otomasyon ve robotik araçların kullanımının yaygınlaşması, işçi sayısındaki azalma ile eşdeğer ilerlemekte. Bu noktada önemli olan ise, mavi yakalıların bu yeni dijital dünyaya ayak uydurabilmesi için robotik araçlarla çalışma alanları ile ilgili eğitimleri alması olacaktır. Bununla birlikte gün geçtikçe her sektörde kullanım oranları artan robotik araçlar ile çalışanların birlikte verimli bir şekilde çalışabilmesi için şirket kültür dönüşümünün bu doğrultuda gerçekleştirilmesi de önemli.