Perakendeciler İçin Müşteri Odaklı Dijital Dönüşümler Çok Önemli!

photo-1559765286-04431a159534

Dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, perakende sektörünü de yeni kurallar doğrultusunda şekilleniyor. Geleneksel fiziki perakendecilik, halihazırda faaliyetini devam ettirse de e-ticaret ve sosyal ticaret gibi online alışveriş kanallarının sektördeki payı gün geçtikçe artıyor. Perakende sektöründe faaliyet gösteren markaların öne geçmesi, değişen müşteri beklentileri doğrultusunda, müşteri davranışlarını doğru ölçümlemeyle yakından ilişkili. Günümüzde, perakende sektörü, küresel ölçekte müşteri davranışlarını ve müşteri beklentilerini temele alan bir yapıya bürünerek sektörel değişime hızla ayak uydurmaya çalışıyor. Müşteri segmentinin Y ve Z kuşaklarına kayması, bu süreçte perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların kuşak davranışları ve beklentilerine uyum sağlayan yenilikçi girişimler yapmasını zorunlu hale getiriyor. Elbette, dünya üzerinde perakende sektörünün nabzını tutan büyük markalar, müşteri memnuniyetini arttırmak için hem fiziki hem de online mağazada çeşitli inovasyonlardan yararlanıyor. Omnichannel perakende uygulamaları ile fiziksel ve online kanalları bir bütün haline getirerek müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye getiren Amazon, Nike, Zara, Sephora gibi şirketler, kasiyersiz kasalar, yüz tanıma teknolojisi ile ödeme, dijital fiyat etiketleri, robot alışveriş sepetleri ve kişiselleştirilmiş ürün ve tasarımlar gibi birçok yeni teknoloji ile satışlarını ve karlılıklarını arttırmak için adeta yarış içerisinde.

Yani; perakende sektöründe çağı yakalamak ve gelecekte var olmak isteyen şirketlerin odaklanması gereken alanlar; müşteri talepleri ve müşteri davranışları doğrultusunda doğru analizler yapabilmek, hızlı değişime uyum sağlamak, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek, dijitalleşmeye ayak uydurabilmek ve müşteri deneyimi yolculuğunu geliştirmek.

Elbette, perakendenin geleceğini şekillendirmesi beklenen trendleri doğru analiz etmek de markaların pazarda tutunabilmesi için önemli şartların başında geliyor. Sektördeki firmalar, dünya çapında bir davranış biçimine dönüşen trendlerin ne olduğunu saptamaya ve buna göre yol haritalarını belirlemeye çalışıyor. Müşterilerin, bilgiye erişiminin artması, iletişim kanalları aracılığıyla her türlü bilgi ve alışveriş olanağına sahip olması; markaları müşteri yolculuğu ve müşteri memnuniyeti için daha kişiselleştirilmiş yenilikler yapmaya yönlendiriyor.

Müşterilere değer üretebilmek için; müşteri verilerini toplamak, yapay zekâ ile toplanan büyük verinin müşteri memnuniyeti için kullanılması ve müşteri deneyimi tasarımının veriler doğrultusunda yapılması sektörün öncelikli gündem konularını oluşturuyor. Çünkü büyük verinin doğru analiz edilmesi, sektördeki şirketlerin gelirlerini ve müşteri memnuniyetini önemli ölçüde etkiliyor. Büyük veri konusu; perakende sektörünün en önemli araçlarından biri haline geliyor. Bilginin yeni petrol olduğu günümüz dünyasında; müşterilerin mağazadaki hareketlerinden, aldıkları ürünlere, fiyat tercihlerinden ödeme seçimlerine kadar uçtan uca tüm bilgilerin toplanıp analiz edilmesi perakende sektöründe başarılı olmak isteyen şirketlerin de bu alana yatırım yapmasını zorunlu hale getiriyor.

Bu noktada; sektörün veri analizini doğru bir şekilde yapabilmesi için yapay zekayı etkin bir biçimde kullanması gerekiyor. Perakende firmalarının, müşteri yolculuğunu en iyi şekilde okuyup, takip edebilecek güvenli sistemlere sahip olması gerekiyor. Bu sistemler ise Bilgi Teknolojileri altyapılarındaki dijital dönüşümün hız kazanması ile yakından ilişkili. Sektörde, büyük veri güvenliği ve kullanımı konularına önem veren, müşterilerini anlayan, tedarik zincirini iyi yöneten ve geleceği öngörebilen şirketler, başarılı perakende modelleriyle büyümeyi sürdürüyor.

GelecekHane, dijital dönüşüm konusunda önemli markalara verdiği danışmanlık hizmetleri ile sizleri de bir adım öne geçirecek. Perakende, Üretim, Otomotiv ve Havacılık gibi farklı sektörlerde çok önemli markalardan elde ettiği engin deneyimi ile size ve şirketinize dijital dönüşüm, strateji ve müşteri deneyimi tasarımı konusunda önemli katkılarda bulunacak. Hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın, dijital dünyada bir adım öne geçin!