Perakende Sektöründe Başarılı Olmak İçin Yatırım Yapılması Gereken Alanlar

pexels-photo-1068523

Bugün, küresel ölçekte büyük bir değişim ile karşı karşıyayız. Dijitalleşme trendi ile yaşanan dönüşümler, her sektörü etkilediği gibi perakende sektöründe de büyük değişimleri beraberinde getiriyor. Peki, perakende sektöründe sürdürülebilir başarıyı hedefleyen markaların yatırım yapması gereken alanlar nelerdir?

Bu yazımızda sektörde kalıcı olmayı hedefleyen markaların odaklanması gereken alanlardan bahsedeceğiz.

Çoklu kanal, yani omni-channel, her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de yatırım yapılması gereken alanların başında geliyor. Perakendecikte tek bir kanalla başlayan geleneksel alışveriş deneyimi, artık çoklu kanallar ile yapılan alışveriş deneyimine dönüşmüş durumda. Bu sayede ticarette kanallar arası sınırlar kalkıyor. Mobil ticaret, sosyal ticaret ve e-ticaret gibi kanallar gün geçtikçe önemini arttırıyor. Dünyanın dijitalleştiği bugün, özellikle Y, Z ve Alfa nesillerinin alışveriş alışkanlıklarının dijital mecralara kaydığını saptamak gerekiyor. Bu nedenle, kalıcı başarıyı amaçlayan geleneksel perakende şirketlerin online ticaret kanalları ve dijital dönüşüme yatırım yapmaları gerekiyor.

Perakende sektöründeki markaların yatırım yapması gereken bir diğer önemli konu ise teknolojik trendleri yakalamak. Müşteri deneyimi ve pazara erişimi arttıran teknoloji ve dijitalleşme trendleri perakende sektörünü tekrardan şekillendiren faktörlerin başında geliyor. Kişiselleştirilmiş ürünler ve teklifler, mağaza içi teknolojiler, büyük veri ve müşteri iç görü araştırmaları, kullanıcı dostu dijital mecra tasarımları, in-store ordering uygulamaları, online iş yapma stratejileri ve tıkla & al uygulamaları bugünden başlayarak geleceği şekillendirecek inovasyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu trendler doğrultusunda, sektörde kalıcı olmak isteyen perakende markalarının, dijitalleşme ve teknolojik inovasyonlara yatırımlar yapmaları gerekiyor.

Siz de GelecekHane’nin mutlu müşterilerinden biri olmak ister misiniz? Hem bugün hem de gelecekte etkili olacak inovasyonları, teknolojik gelişmeleri ve gelecek öngörülerini doğru analiz etmek için bizimle iletişime geçin!

GelecekHane, dijital dönüşüm konusunda sektörde öncü markalara verdiği danışmanlık hizmetleri ile sizleri de bir adım öne geçirecek. Perakende, Üretim, Otomotiv ve Havacılık gibi farklı sektörlerde çok önemli markalardan elde ettiği engin deneyimi ile size ve şirketinize dijital dönüşüm, strateji ve müşteri deneyimi tasarımı konusunda önemli katkılarda bulunacak. Hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın, dijital dünyada bir adım öne geçin!