Müziğin Dijitalleşme Serüveni

blog004

Kaset doldurmak nedir bilir misiniz? Yaşınız 40 ve üzeriyse, bilirsiniz…

Bugünkü gençler için ifade etmek gerekirse: hani “çalma listesi” (playlist) var ya, işte o eskiden mahalledeki kasetçide bulunurdu; orijinal kaset almak yerine, en sevilen parçalardan oluşan bir kaset doldurulurdu. O dönemde kasetleri çok dinleyenler iyi bilirler, bir de kurşun kalem elzem bir alet idi. Kaseti hızlıca ileri veya geri sarmak için, kurşun kaleme takıp, fırıldak gibi çevrilirdi. Hey gidi günler hey…

Müzik insanın en doğal duygu ifade etme şekillerinden biridir. Dertlendiğinde söyler. Yasını dile getirmek için ağıtlar okur. Savaşa giderken tantana yapar, davullarla düşmanı gümbürtüsüyle ürkütmeye çalışır. Sevincini paylaşır. Yani her an için, her duygu hali için, uygun bir ritim vardır.

Çalgılar ve enstrümanlar icat ettik, senfoniler bestelendi. Bilimsel devrimle birlikte, yani 18. ve 19. yüzyıldan itibaren hadiseler gelişti. Müziği kaydedebilir ve yeniden çalabilir hale geldik. 1887 yılında gramofonun patenti kaydedildi. Taş plak, plak, single ve benzeri icatlarla müzik dinlemek giderek yaygınlaştı, evlere girdi. Diğer yandan radyo dalgalarına hakimiyet ile radyo yayının yaygınlaşmasını yaşadık.

1979 yılında çok önemli bir icat müzik piyasasının gündemine oturdu: Sony Walkman. Artık müzik dinlemek mobil hale gelmişti. Sony şirketinin değeri kısa zamanda çok ciddi bir artış gösterdi.

1991 yılında Philips icadı olan CD hayatımıza girdi. Müzik kalitesi biraz daha gelişti, biraz daha dijitalleşti. Onun çaları yapıldı, daha çok müzik parçası kaydedebilen versiyonları çıktı. Sonra yazılabilir CD’ler geldi, DVD icat edildi ve müzik iyice dijitalleşti.

1993 yılında MP3 standardı icat edildi. 1999 yılında ilk MP3 çalar cihazlar piyasaya sürüldü. Artık müzik bir veri parçasına dönüşmüştü. Alınıp satılabilir, indirilip kaydedilebilir, değiş tokuş yapılabilir hale gelmişti. Tabii ki hemen korsan müzik tartışmaları da beraberinde başladı.

2001 yılında Apple konuya el attı. iPod cihazını piyasaya sürdü. iTunes müzik marketi ile yeni bir standart ve yeni bir iş modeli ortaya çıkmıştı. Artık müzik parçaları yasal yoldan teker teker alınabilir hale gelmişti ve en yaygın fiyat 99 cent olmuştu. Milyonlarca adet cihaz satıldı, milyonlarca adet müzik parçası satın alındı. Müzik sektörü bir daha geri dönmemek üzere tümüyle şekil değiştirmişti.

7 Ekim 2008 tarihinde Spotify yayına başladı. Artık MP3 sahibi olmaya da gerek kalmamıştı. Spotify akıllı cep telefonları için geliştirilmiş bir uygulama oldu. Üye olduğunuz an, dünyanın tüm müziği parmağınızın ucunda idi. Free-mium iş modeli de tekrar çok popüler bir örneğine kavuştu.

Abone olmadan önce memnuniyetle epeyce bir süre ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Arzu ederseniz, küçük bir aylık bedel karşılığında sınırsız müzik dinlemek üzere abone oluyorsunuz. Ne büyük kolaylık.

Artık müzik tümüyle dijitalleşmiştir.

Tüketimi dijitalleştiği gibi, diğer yandan üretimi de epeyce dijitalleşti. Hâlâ gerçek enstrümanlarla ve gerçek sanatçıların icra etmesiyle de müzik kaydedildiği gibi, elektronik olarak da neredeyse her türlü sesi taklit edebilir hale geldik ve bununla her türlü kaydı oluşturabilir hale geldik.

Peki, müzik dijitalleşti de ne oldu?

Artık tatile giderken, arabaya binerken, yanınıza kaset, CD, DVD almak derdinden kurtuldunuz. Dünyanın tüm müziği cep telefonunuz aracılığıyla parmağınızın ucunda. Hatta bu servisler sizi tanımakta, önerilerde bulunmakta, sizi yeni tarzlarla ve yeni çıkan parçalarla tanıştırmaktadır.

Hangi parçaları dinlediğiniz, ne kadar dinlediğiniz, günün hangi saatinde hangi türü tercih ettiğiniz ve daha nice parametrelere göre sizin müzik dinleme profiliniz oluşmaktadır. Arabanıza bindiğinizde uygun müzikler tavsiye edilir. Aboneliğinizi aile içine, akıllı evinizde, ofisinizde, eğlencenizde de dinleyebilir, dinletebilirsiniz. Hepsi tek bir servis (Music as a Service)!

Hayatımızın her noktasında dijitalleşme örneklerine rastlıyor, her gün yeni dijital deneyimler yaşıyoruz. GelecekHane CEO’su Halil Aksu’nun kaleme aldığı Dijitopya kitabı, dijital dünya konusunda ele aldığı konularla ufkunuzu açacak! Müziğin dijitalleşmesinden, mekanların dijitalleşmesine; CDO başarı hikayelerinden, şirketlerin dijitalleşmesine geniş yelpazede uzman görüşlerinin bulunduğu Dijitopya kitabını link üzerinden edinebilir, dijital dünyayı keşfedebilirsiniz!

Siz de GelecekHane’nin dijital dönüşüm konusunda önemli markalara verdiği danışmanlık hizmetleri ile bir adım öne geçmek ister misiniz? Perakende, üretim ve otomotiv gibi farklı sektörlerde çok önemli markalardan elde ettiğimiz engin deneyimimiz ile size ve şirketinize dijital dönüşüm danışmanlığı hizmetleri konusunda önemli katkılarda bulunabiliriz. Hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın, dijital dünyada bir adım öne geçin!