Küreselleşme genel olarak iyidir. Çünkü tersi iyi değildir.

davos_2019-1

Ocak sonu geldi. Her zamanki gibi dünyanın liderleri İsviçre’nin Davos isimli dağ köyünde buluşur, dünyanın durumunu konuşur. Bu sene tema ‘Küreselleşme 4.0’. Endüstri 4.0 çağında küresel dünya, küresel ekonomi, küresel siyaset, küresel medya ortamı neye benzeyecek? Çok ilginç bir merak konusu…

Dünya Ekonomi Forumu 13 maddelik bir yazıda küreselleşmenin genel olarak ve tüm yan etkileri yanı sıra, toplamda iyi bir şey olduğunu savunmaktadır.

Örnek verilen maddelerden kısaca bahsetmek gerekirse: Dünya çok entegre. Ülkeler birbirine mecbur, bir birleriyle ticaret yapıyorlar, kültürel alışverişte bulunuyorlar. Mesela insan göçü dahi nihayetinde olumlu gelişmelere sebep oluyor, bakınız ABD’nin kuruluşu ve gelişimi süreci gibi.

İklim değişimi, salgın hastalıkların tüm dünyaya yayılması, eğitimin gelişmesi, herkes için adil fırsatların gelişmesi için, iş birlikleri, deneyim paylaşımları son derece önemlidir, kritiktir.

Zira küresel dünyanın anti tezi, kapalı olan bir dünyadır. Bu da hiç iyi bir şey değildir. İnternet küresel, GSM şebekesi küresel, bilim evrensel, kültür değişimi zenginliktir, uluslar arası ticaret çeşitliliktir, fırsattır, kalkınmadır, istihdamdır. Bundan dolayı küreselleşme kesinlikle devam etmelidir, geliştirilmelidir, desteklenmelidir.

Ama küreselleşmenin olumsuz yönlerini, sorunlarını, getirdiği eşitsizlikleri ve özellikle iklim üzerindeki etkilerini düzeltmek, insana hizmet edecek hale getirmek zorundayız. Tüm olumsuzlukları giderilmiş bir küreselleşme tasarlayabilir ve uygulayabilirsek, insanlığın gelişimi ve ekonominin kalkınması için müthiş fırsatlar sağlayacaktır.

Küreselleşme 4.0 özet videosunu izlemenizi tavsiye ederiz:

Yazının ve araştırmanın tamamı için tıklayınız…