Gelecek Habercisi Temmuz 2039

kapak_temmuz_

Modish Butik’ten Müşterilerine Teslimat Kolaylığında 1 Numara!

Türkiye’nin gözde giyim markalarından olan Modish Butik, müşteri odaklı yaklaşımlarıyla yine sadakatimizi kazanan bir girişim başlattı. Tıkla&Al teslimat modelini yeni bir yaklaşımla değiştiren Modish Butik, butik mağazalarında düzenlediği defilelerde, müşterilerin seçtiği kıyafetleri 20 dakika içerisinde eve teslim ediyor. Akıllı kıyafetleriyle daha önce de müşterilerinin gönlünü fetheden butikte yapılan defilelerde, mankenlerin üzerinde ve vitrinlerde yer alan akıllı ürünlere telefonlar aracılığıyla bağlanıp bir tıkla sipariş imkânı sağlanıyor.

Fiziksel mağazalarda kıyafetleri görerek almayı tercih eden büyük bir müşteri kitlesinin olduğunu dile getiren Modish Butik’in sahibi Emel Mutlu, akıllı teknolojilerin teslimatla birleştirilmesi ile müşterilerin memnuniyetlerinin maksimum düzeye çıkacağını düşünüyor. Üstelik akıllı kıyafetler, kombine uyumlu ürün önerilerini “Bu tişört ve ben birbirimiz için yaratılmışız, ne olur bizi kavuştur  🙂 ” gibi esprili ve samimi mesajlarla sahiplerine gönderip, bir çeşit moda stilisti görevi görüyorlar. Butikten bir tıkla alınan ürünler, 20 dakika içerisinde müşterilerin belirttikleri adreste oluyor. Emel Mutlu, yeni başlattıkları bu inovasyonun her yaştan müşteri tarafından oldukça beğenildiğini ve bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Ünlü Otomotiv Şirketinin Başı Belada!

Dünyaca ünlü Japon otomotiv şirketi Kuruma şu sıralar borsada büyük değer kaybı yaşıyor. Deepfake videoları üreten kimliği belirsiz bir grup, ünlü ekonomist Can Cafer’in fake videosu aracılığıyla ünlü şirket Kuruma hakkında sansasyonel açıklamalarda bulundu. Yüksek güvenlik vaadi ile piyasada önemli bir yer edinen Kuruma üretimi otonom araçlarda kullanıcı güvenliğinin hiçe sayıldığını ve bu nedenle son 1 yıl içerisinde toplamda 100.000 kişinin kaza yaptığını iddia etti.

Fake videoda Ekonomist Can Cafer, şirketin bu kazaları kamuoyundan gizlemek için dünyanın dört bir yanındaki medya kuruluşlarına yüklü miktarda rüşvet verdiği iddiasını ortaya attı. İddialar bununla da sınırlı kalmadı. Şirketin müşteri verilerini üçüncü partilerle illegal bir şekilde bireysel kimliklerini gizlemeden sigorta şirketleri ile paylaştığı ve bu sayede sigorta şirketlerinden yüklü miktarda gelir elde ettiğini söyledi. Yayımlanan video kısa süre içerisinde 1 milyon görüntülenme alarak kamuoyunda güvensizliğe sebep oldu. Şirketin borsadaki hisse değerlerinde %32 oranında bir değer kaybı yaşandı. Deepfake videosu nedeniyle büyük zarara uğrayan ve kamuoyunda güven kaybı yaşayan Kuruma, basın açıklamasıyla durumu düzeltmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Şirket, videoyu üreten kişi veya kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kimliği henüz belirlenemeyen videonun sahipleri hakkında soruşturmalar devam ediyor.

Teknolojik Detoks Tatillerinde Manuel Araç Kullanmak İsteyenlere Müjde!

Ünlü sigorta şirketi Commongood Sigorta, artan teknolojik detoks trendine özel yeni seyahat sigortası paketini kamuoyuna duyurdu.

Teknolojinin hayatımızın her alanına dahil olduğu bugünlerde, teknolojik detoks trendinde dramatik bir artış yaşanıyor.  Bu amaçla Nepal, Avusturalya gibi birçok ülkede, günümüz teknolojisine kapalı tatil beldelerinde eski tip arabalar, evler ve iletişim cihazları kullanılıyor. Fakat bu tatil beldelerini tercih etmek isteyenlerin en büyük problemi, manuel araç kullanımı sonucu yapılan kazalarda sağlık masraflarının dahil olduğu bir sigorta paketinin bulunmamasıydı. Özellikle eski manuel araçların tedavülden kalktığı son 6 yıl içerisinde, nostalji tutkunları için teknolojik detoks tatilleri neredeyse imkânsız bir hale geliyordu. Dünyada beyaz yakalı popülasyonunun %77’sinin teknolojiden uzak yerlerde tatil yapmayı tercih ettiğini saptayan Commongood Sigorta, müşteri taleplerine kayıtsız kalmadı ve yeni sigorta paketlerini kamuoyuna sundu. Teknolojik Detoks Seyahat Sigortası paketi kapsamında; manuel araç kullanımı nedeniyle yaşanabilecek kazalar sonucunda hastane masraflarının tamamının karşılanacağını duyuran şirketin sigorta paketi şimdiden büyük rağbet gördü. Diğer tüm sigorta şirketlerinin teknolojik detoks seyahat paketlerinde verdikleri ücretin %75 oranında indirimli hali olan sigorta paketi, nostalji tutkunlarının yüzünü güldürdü. Üstelik bir yıllık sigorta paketi yaptıran müşterilere özel 4 haftaya kadar manuel araç kullanım sigortası bedava!

[mk_fancy_title size=”25″ txt_transform=”capitalize” font_family=”none”]Türkiye’nin en çevre dostu vatandaşı Selin Gülgeç oldu![/mk_fancy_title]

Türkiye’nin En Çevre Dostu Vatandaşı Selin Gülgeç Oldu!

Blok zinciri teknolojisinin tüm dünya üzerinde her alanda kullanıldığı bugün, karbon ayak izlerini takip etmek artık çok kolay. Türkiye’de faaliyet gösteren ve iklim değişikliği üzerine birçok çalışmaya imza atan Temiz Dünya Derneği, bu yıl Türkiye’nin en çevre dostu vatandaşını seçmek için bir projeye imza attı. Blok zinciri teknolojisi sayesinde, Türkiye’deki tüm vatandaşların karbon ayak izlerini izleyen dernek, karbon ayak izi miktarı en düşük olan Selin Gülgeç’i Türkiye’nin en çevre dostu vatandaşı seçti.

Çocukluğundan bu yana, çevreci hareketlerde ön sıralarda yerini alan 23 yaşındaki Selin Gülgeç, Boğaziçi Üniversitesi’nde İklim Araştırmaları alanında yüksek lisans öğrencisi. Aldığı bu birincilikten dolayı kendisiyle gurur duyduğunu aktaran Gülgeç, çağımızda tüm insanların karbon ayak izi miktarı konusunda bilinçli olması gerektiğini ve dünyayı ancak bizim çabalarımızın değiştirebileceğini aktardı. İklim değişikliğini önlemek adına yapılan çevreci hareketlerin tüm dünya üzerinde bir hayli önem kazandığı günümüzde, karbon ayak izi miktarı düşük olan vatandaşlara vergide indirimlere gidiliyor. Hem devlet eliyle hem de özel şirketler ve dernekler aracılığıyla desteklenen bu hareket sayesinde, çevre kirliliği ve iklim değişikliğinin büyük oranda önüne geçileceği düşünülüyor.

Giyilebilir Teknolojiler Nadir Hastalıkların Kökünü Kurutuyor!

Giyilebilir teknolojiler sayesinde insanlar artık kolaylıkla günün her vaktinde izlenebiliyor. Bu sayede sağlıklarını tehdit eden herhangi bir yaşam stillerinin olup olmadığını anlayabiliyor, sağlık verilerini kullanarak hastalıklarını teşhis edip, yatkın oldukları hastalıkları belirleyebiliyoruz. Son 25 yıldır giyilebilir teknolojilerin tüm dünya üzerinde gittikçe yaygınlaşması, sağlık alanında adeta bir devrime sebep oldu. 2035 yılında, o zamana kadar toplanan sağlık verileri aracılığıyla teşhisi mümkün olan nadir hastalıkların tedavisinin de verilerde saklı olduğu anlaşıldı.

Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde Dünya Sağlık İstatistiklerinde nadir hastalıklar olarak tanımlanan toplamda 5180 hastalığın tedavisi bulundu. Sağlık verisi toplamanın önemine değinen Cerrahpaşa Üniversitesi Baş Hekimi Prof. Dr. Tunç Deniz veriler aracılığıyla hastalıkların kaynağını bulabildiklerini söyledi. Daha önce nadir hastalıkları tetikleyen fizyolojik değişkenleri saptama konusunda yetersiz bilgiye sahip olduğumuz için, hastalığın tedavisinin de mümkün olmadığını söyleyen ve Sağlık Veri Analizi alanında uzman olan Prof. Dr. Tunç Deniz, anlık veriler sayesinde en küçük değişiklikleri saptayabildikleri için çözümlerin kolaylıkla bulunduğunu belirtti.

TEMMUZ 2019

Libra ilan edildi.

TEMMUZ 1999

Lance Armstrong ilk Tour de France zaferini kazandı.

TEMMUZ 1979

Sony Walkman piyasalarda.