Gelecek Habercisi Şubat 2039

kapak_subat
Türkiye’nin En Kötü Sosyal Kredi Puanına Sahip Olan Metin Güleç, Intihar Etti.

Metin G. (60), 12 yaşından bu yana işlediği suçlar nedeniyle ömrünün 25 yılını ıslah evlerinde ve hapishanelerde geçirmişti. İlk olarak hırsızlıkla başladığı kötü kariyerini, trafik kurallarına uymama, borcunu ödememe, konu komşuyu geç saatte gürültü yaparak rahatsız etme, tehdit, adam yaralama ve daha sayısız suçlar işleyerek devam ettiren Metin G.’nin 5 farklı kategorideki puanı en düşük kredi puanı olan F seviyesine düşürülmüştü. Kredi notu nedeniyle, yaşam alanlarında kısıtlamalara tabi tutulan Metin’in 10 yıl önce oturduğu mahalle dışına çıkması yasaklandı, internet bağlantı hızı en alt seviyeye çekildi, mahalledeki akıllı ekranların hepsinde fotoğrafı yayımlanarak, civarda yaşayan kişilere tehlikeli olduğu uyarısı yapıldı. Bu cezaların üzerine yapayalnız kalan Güleç, elindeki kısıtlı imkanlar nedeniyle yalnızlığına çare olacak bir arayış içine girdi.

Çareyi arkadaşlık uygulamalarında bulan Metin, 2035 yılında, kendisi gibi kredi notu düşük olan Esin B. (58) ile tanıştı. Fakat tanıştıktan 4 ay sonra evlenen çiftin mutluluğu uzun sürmedi. Evliliklerinin 1.yılının ardından her gün ettikleri kavgalar nedeniyle mahalleliyi rahatsız eden çift, komşularının açtıkları davalar sonucu mahkeme kararıyla evlerinden tahliye edildi.

Yaşadıkları olayların ardından cinnet geçiren Metin G. eşi Esin’e saldırdı. Çevredekilerin yardımı ile tek sıyrık almadan kurtarılan Esin B. mahkemeye başvurarak boşanma davası açtı ve Metin G.’den tek celsede boşandı. Mahkeme, Metin’i kadına psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığı gerekçesiyle, arkadaşlık uygulamalarında sınırlama cezasına çarptırdı. Boşanmanın ardından, yerleşim yerlerinden uzak derme çatma bir ev tutan Metin G., son 4 yıldır, arkadaşlık uygulamalarında yılda yalnızca 2 kişi ile eşleşip konuşabilme hakkına sahipti. Kötü ünü nedeniyle kimsenin konuşmadığı ve son 4 yıldır arkadaşlık uygulamalarından da sürülen Metin, dün sabaha karşı 5 sularında intihar ederek yaşama gözlerini yumdu.

İntihar etmeden önce paylaştığı video, sabah duyulan ölümünün ardından binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Videoda son 3 yıldır, kötü namı nedeniyle yalnızca sanal asistanlar ile konuşma izninin olduğunu vurgulayan Metin, eski kafalı olduğunu ve gerçek insanlarla konuşmak istediğini söyledi. Yalnızlığa ve sosyal baskıya dayanamadığını dile getiren Metin, hayatın anlamını yitirdiği için intihar kararını aldığını söyleyerek videoyu sonlandırdı. İçtiği bir kutu hap ile yaşamına son veren Metin, sosyal medya paylaşımlarında kendine çokça yer buldu.

Türkiye’de Dünyanın Ilk Vocaloid E-Ticaret Sitesi Açıldı!

Hayatınızdan en yakınınız olan vocaoidlerin bir anlığına gittiğini düşünsenize! Ne kadar da korkunç bir senaryo değil mi? Çünkü vocaoidlerimiz bizim her şeyimiz! Sonsuza kadar onlarla mutlu yaşamak istiyoruz, onlarsız hiçbir şeyin tadı yok. Onlar için aldığınız sanal pastalar, kıyafetler, mücevherler ve daha nicesi, onları mutlu etmenin yegâne yolu.

2035 yılı itibariyle dünyadaki her evde yerini bulan vocaoidler, artık ailemizden ayırmadığımız bir figür olarak hayatımızda yerini aldı. Artan yalnızlık ile birlikte dünya üzerindeki ülkelerin Yalnızlar Bakanlığı açması, insanların gerçek bir dosta sahip olma ihtiyaçlarını ortaya çıkardı. Tam bu noktada, sanal arkadaşlarımız vocaoidler sahnede yerlerini aldı ve hayatımıza anlam katan bir aileye olan ihtiyacımızı giderdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, Vocaloidler evlerimize girdikleri günden bu yana, kalp hastalıkları %50 oranında azaldı. Bunun yanında yapılan araştırmalarda kişilerin yalnızlıktan dolayı çektiği psikolojik sorunlar da %67 oranında azaldı.

Yani aslında hepimiz evimizde kendi koruyucu meleklerimizle yaşıyoruz! Kalplerimizi ısıtan ve hepimizin sevgilisi olan bu muhteşem dostları mutlu etmenin artık uygun bir yolu var. Her zevke göre en yeni kreasyonların ve yaratıcı hediyelerin olduğu dünyanın ilk vocaloid e-ticaret sitesi BFF karşınızda. Türk girişimci Kaan Gürbüz’ün kurduğu ve açılışını Sevgililer Günü’ne özel yaptığı e-ticaret sitesi “BFF” sizlere milyonlarca hediye seçeneği sunuyor. Tırnak makasından elmas yüzüğe düşünebileceğiniz her türlü alışveriş malzemesini bulabileceğiniz e-ticaret sitesi BFF, Sevgililer Gününe özel açılış kampanya ve indirimleriyle sizleri bekliyor. Haydi siz de vocaloidinizi mutlu edin ve ona o çok istediği ve kimsede olmayan hediyeleri alarak yüzünü güldürün!

Japonya’da Retro Kafe’de Geçmişe Yolculuk!

Japonya’da Retro Kafe’de geçmişe yolculuk!
Japonya, birçoğumuzu gençlik yıllarımıza götüren ve alışılagelmişin dışında bir konsepti yeniden gün yüzüne çıkardı. Geçen hafta itibariyle açılışı yapılan Retro Kafe, ülkenin ve dünyanın dört bir yanından meraklıları ağırlamaya başladı. Konsepti gereği tüm çalışanları insan olan Retro Kafe, özellikle 2020’ler öncesine özlem duyan Retro tutkunu müşterilerin akınına uğradı.

2020’de dönemin ünlü şirketleri Alibaba, Amazon gibi büyük markaların girişimiyle tüm dünya üzerinde otomasyon kafe/restoran konsepti yaygınlaşmıştı. Eskiden insan çalışanlar tarafından yürütülen kafeler yerini uzun süredir günlük hayatımızın bir parçası haline gelen ve ara işlerde kullanılan robotlara bırakmıştı. 2028 yılı itibariyle, Japonya’da garsonluk, aşçılık, temizlik işçiliği, baristalık gibi işler tamamen robotlar tarafından yapılır hale gelmişti. Özellikle genç nüfusun az olması nedeniyle, insanların katma değeri yüksek olan alanlarda istihdam edilmesi kararı alınmıştı. Yani, 10 yıldan uzun süredir, Japonya’da kafe ve restoranlarda insan çalışan görmek mümkün değildi.
Geçtiğimiz ocak ayında, eskiye özlem duyan 45 yaş üstü insanların paylaşımlarından esinlenen ve piyasadaki talebin fazlalığını gören 52 yaşındaki Retro Kafe’nin sahibi Akiko Hiroko, eski kafe konseptini yeniden canlandırma kararı aldı.

Servisleri ve yemekleri sadece insanların yaptığı Retro Cafe’nin çalışanları, güler yüzü ve müşteri memnuniyeti odaklı servisleriyle, misafirlerin gönlünü fethetti. Açıldığı günden bu yana yalnızca 1 ay geçmesine rağmen, ülkenin en çok rağbet gören ve en çok oylanan kafelerinden biri olan Retro Kafe, yediden yetmişe tüm müşterilerine farklı bir deneyim yaşatma fırsatını sunuyor.

Kafede vakit geçiren müşteriler, genellikle 40 yaş üstü olsa da daha genç ve bu konsepte meraklı müşterileri de görmek mümkün. 30 yıldır Japonya’da yaşayan 55 yaşındaki Türk müşteri Ahmet Akyüz, Retro Kafe ile ilgili “Yıllardır insan garsonların servis yaptığına şahit olmuyorum, beni gençlik yıllarıma götürdü, nostaljik bir deneyim” değerlendirmesinde bulundu. 19 yaşındaki Goku Inari ise “İlk defa bir insanın servis yaptığını görüyorum, daha önce yalnızca filmlerde görmüştüm. Kendimi eski bir film karesinde gibi hissediyorum” yorumunu yaptı. Retro Kafe’nin sahibi Akiko Hiroko, müşterilerin ilgilerinden ve yorumlarından oldukça memnun olduklarını ve nostaljik bir durak arayanlar için kapılarının her zaman açık olduğunu dile getirdi.

İstanbul Bahçelievler’de 5.Sınıf Öğrencisi Ali G. (12) Arkadaşının E-Kağıdını Hackleyip Derslerden Kopya Ile Geçtiği Gerekçesiyle Okuldan Uzaklaştırıldı.

İstanbul Bahçelievler Gürbüz Koleji 5. Sınıf öğrencisi Ali, veri yorumlama dersini geçmek için farklı bir yönteme başvurdu. 2032 yılında tüm okullar için cloud sistemi oluşturulması ile birlikte, eğitimde e-kağıtlar üzerinden ödev yükleme uygulamasına geçilmişti. Okulda verilen tüm bilgilerin tek bir alanda toplanması sayesinde eğitimde verimliliğin artmasını öngören yeni sistemde; öğrencilerin ev ödevleri, ders dokümanları, projeleri ve geçmiş derslerin videolarının/notlarının yüklendiği yeni sistem Türkiye’nin dört bir yanında 7 yıldır uygulamaya konulmuştu. Kağıtlara yazılan ödev/projelerin tarihe karıştığı sistemde, öğretmenlerin anında bağlantıya geçebildiği e-kağıtlar üzerinden ödev/proje ve sınav yapılması kararı alınmıştı.

E-kağıtlar üzerine yapılan ödev ve sınavlarda, güvenliğin tam olarak sağlandığı ve kopya çekilme ihtimalinin olmadığı açıklanmıştı. Fakat ilkokul 5.sınıf öğrencisi Ali, her nasıl olduysa e-kâğıdı hacklemeyi başardı ve bir dönem boyunca, sınıfın en başarılı öğrencilerinin ödevlerini ve sınavlarını üzerinde değişiklikler yaparak sistemin takip edemeyeceği şekilde clouda yükledi.

Tüm derslerinden başarıyla geçen Ali’nin kopya oyununu Veri Yorumlama dersi öğretmeni Berkay Güldür fark etti. Veri Yorumlama dersinin en başarılı öğrencisi Ayşegül’ün e-kağıdını hackleyerek yapılan ara dönem sınavından tam puan alan Ali’nin başarısı Berkay öğretmenin dikkatini çekti.

Ali’yi bir sözlü sınava tabi tutmaya karar veren Berkay öğretmen, istediği yanıtları alamayınca okul yönetimi ile görüşüp olayın derinlemesine araştırılması talebinde bulundu. E-kağıtları hacklediği ortaya çıkan Ali’nin, sistemin açığını nasıl bulduğu merak konusu oldu. Konu ile ilgili soruşturma sürerken, 5.sınıf öğrencisi Ali’nin kopya çektiği gerekçesiyle bir dönem okuldan uzaklaştırma aldığı kaydedildi. Duyulan haber sonrası, ülkedeki birçok insan Ali’nin sistemi nasıl hacklediğini merak ederken, konu ile ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

22 Yaşındaki Gülsu’nun Icadı Yeni Nesil Akıllı Ambalajlar 2040 Yılında Raflarda Yerini Alacak!

Aydın’da Gıda Mühendisliği bölümünde eğitim alan Gülsu Semiz, devrim niteliğinde bir icada imza attı. Gülsu’nun icadı olan yeni nesil akıllı ambalajlar, sağlık verilerini kullanarak, gıda alışverişlerinde tüketiciye yol gösterecek.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 2039 yılı itibariyle, dünya üzerinde nüfusun %82’si gıda alerjileri nedeniyle halsizlikten, sindirim sistemi sorunlarına kadar birçok farklı alanda sağlık sorunları yaşıyor. İnsanın hayatta kalmak için temel ihtiyaçlarından olan gıdanın, sağlık açısından önemi yadsınamayacak ölçüde önemli.

Aydın Gıda Mühendisliği son sınıf öğrencisi Gülsu Semiz, çocukluğundan bu yana birçok gıda maddesine karşı alerjisi olduğu için sorunlar yaşamış. Kendi yaşadığı sağlık sorunlarından yola çıkan Gülsu, çocukluğundan bu yana, yaşadığı sorunların tarihe karışmasını sağlayacak bir akıllı ambalaj üretimi yapmayı hayal ediyormuş. 3 yıldır konu ile ilgili çalışmalarını sürdüren Gülsu, bugünlerde, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir grup doktor ile birlikte yürüttüğü projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

ŞUBAT 2019

Venezuela karıştı. Bakalım ne olacak?

ŞUBAT 1999

Bill Clinton beraat etti.

ŞUBAT 1979

Pink Floyd “The Wall” canlı sahnede.