Gelecek Habercisi Nisan 2039

kapak_nisan
Ölüm Tarihimiz Artık Sır Olmayabilir!

Kaç gün ömrümüzün kaldığını bilen akıllı ev asistanı Kazoku, ölüme yakın sizi en sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya yönlendirip, en sevdiklerinizle son defa görüşebilmeniz için randevular ayarlıyor. Üstelik size çaktırmadan!
Ünlü teknoloji devi Yūjin’in sesli asistanı Kazoku’ya getirdiği yeni güncellemesini duyuran şirket, sunduğu ilginç vaatle dünya üzerinde büyük yankı uyandırdı. Daha önce Türkiye’de öğretmen Recai’ye uyguladığı psikolojik şiddet nedeniyle gündeme oturan ve prestij kaybeden akıllı ev asistanı Kazoku, kaybettiği ilgiyi tekrardan kazanmak için büyük bir adım attı. Şirketin CEO’su Ren Haruto, Kazoku’nun sahibi ile ilgili topladığı datalarla ölüm tarihini neredeyse bildiğini söyledi. Kişilerin ölüm gününü tahmin ettiği iddiasıyla kullanıcılarında hem korku hem de merak uyandıran bu gelişme, sosyal medyanın gündemine oturdu. Sahibinin sağlık verileri üzerinden kaç günlük ömrünün kaldığını tahmin edip buna göre aksiyonlar alan Kazoku, şirket verilerine göre %98 oranında ölüm tarihini doğru hesaplıyor.

Şirketin vaatleri bununla da sınırlı değil. Ölüm tarihinden önce, sahibinin ailesine ve en yakın arkadaşlarına görüşme talebi gönderen Kazoku, sahibinin sevdikleriyle son vedayı yapmasına olanak sağlıyor. Kullanıcıların bazıları değerlendirmelerinde bu özelliği korkutucu ve gerçek dışı bulurken, bazıları ise çok faydalı ve merak uyandırıcı olduğunu düşünüyor. Güncelleme bugün itibariyle tüm dünya üzerinde dileyen kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Bin Parça Olmuş Akıllı Vazo Hayat Kurtardı!

Bu yıl itibariyle hayatımıza giren akıllı cam eşyalar, Ahmet Gök (27)’ü ölümden kurtardı.

Dün akşam saat 23:00 sularında evine hırsız giren Ahmet Gök, duyduğu tıkırtılar nedeniyle yatağından uyanarak salonun yolunu tuttu. Yalnız yaşayan Gök’ün uyandığını fark eden hırsız, masadaki vazoyu alarak Ahmet Gök’ün kafasına vurdu ve olay yerinden hızla uzaklaştı. Kafasında tuzla buz olan vazo nedeniyle yere yığılan ve bilincini kaybeden Ahmet Gök’ü yine kafasında kırılan vazo kurtardı.

Türkiye’nin önemli cam eşya markalarından Bilge Cam’ın ürettiği ve bu yıl itibariyle evlerimizde yerini bulan akıllı cam eşyaları, internete bağlanabilme ve üzerindeki sensörler sayesinde kanı algılayabilme özelliğine sahip. Şirket yaralanma ve acil durumlarda aktive olan cam eşyaların, insanların hayatına büyük kolaylık sağlayacağını duyurmuş ve bu nedenle akıllı cam eşyalar, her yaştan birçok müşterinin tercih sebebi olmuştu.

Kafasında kırılan cam vazo, Ahmet Gök’ün kanama yaşadığını fark ederek, acilen ambulans ve güvenlik güçlerine haber verdi. Evin konumunu paylaşan ve yaralanma durumu olduğunu haber veren vazo, yalnız yaşayan Ahmet Gök’ün hayatını kurtardı. Ambulans ve güvenlik güçlerinin kısa sürede evinde olmasıyla acil tedavi altına alınan Gök, ekipler evine ulaştığında çarpmanın etkisiyle çok fazla kan kaybetmişti. Acil müdahale edilmese kan kaybından dolayı hayatını kaybetme ihtimalinin çok yüksek olduğunu dile getiren sağlık ekipleri, kahraman vazonun anında bildirim yapmasının Ahmet Gök’ün hayatını kurtardığını belirtti.

Akıllı cam eşyalar piyasaya sürüldüğü günden bu yana, herhangi bir kaza yaşanmamış ve şirketin kullanıcılara vadettiği kaza bildirimi bu olaya kadar henüz gerçekleşmemişti. Bu elim olay ile birlikte, şirketin vaatlerinin doğru olduğu da kanıtlanmış oldu. Yoğun bakımdan çıkan Ahmet Gök, kahraman vazonun üreticisi Bilge Cam’a teşekkürlerini sundu ve herkesin evine akıllı cam eşyalar alması gerektiğini dile getirdi.

Uzayda Yeni Bir Maden Bulundu!

Dünyada modern endüstrinin ana elementleri olan bakır, altın, kalay, çinko ve gümüş gibi madenlerin yeterli miktarda kalmaması nedeniyle, gözlerini uzay madenciliğine çeviren dünyanın büyük güçleri ilk defa 2026 yılında astroidlerden maden çıkarmak adına uzaya araç göndermişti. O zamandan bu yana Çin, Amerika ve Rusya başta olmak üzere dünyanın öncü güçlerinin topladığı astroidlerden çıkarılan madenler zenginliğe zenginlik katmış ve tüm dünyadaki ülkeler uzay madenciliğinde adeta yarışa girmişti. Bugün itibariyle, Türkiye’nin de katıldığı uzay madenciliği yarışında, yarışın rengini değiştirecek yeni bir gelişme yaşandı.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin uzaya yolladığı Turkuaz 33’ün yakaladığı astoridte daha önce tanımlanmamış olan yeni bir maden türü bulundu. Bir haftadır Türk uzay bilim insanlarının üzerinde çalıştığı yeni maden türünün; şu ana kadar endüstrinin temeli sayılan bakır, altın kalay ve çinko gibi madenlerin yerini alacağı söyleniyor. “Turkonium” adı verilen yeni madenin kullanım alanları ile ilgili araştırmaların sürdüğünü dile getiren yetkililer, Türkiye’nin uzay madenciliği konusunda yaptığı bu keşfin dünyanın kaderini değiştirebileceğini dile getirdi. Yapılan bu açıklamanın ardından tüm dünyanın gözü, Türkiye’de bulunan Türk Uzay Araştırmaları Merkezi’ne çevrildi. Bu yeni maden ile ilgili ayrıntılı çalışmaların devam ettiğini dile getiren Türk bilim insanları, Turkonium’un dünyada yeni bir çağı başlatacağını söyledi.

Ultrason Uygulaması Hope Hayat Kurtardı.

İstanbul’da yaşayan Azra Güneş (37) son dönemlerde çok zorlu günler geçirdi. Bundan 1 ay önce, hamile kaldığını öğrenen Azra Güneş, muayene olmaya gitti. Yapılan muayeneler sonucunda doktor, bebeğin zihinsel engelli olarak doğacağına dair geri bildirimde bulundu. Durumu öğrenen anne adayı Azra Güneş, depresyona girerek bir hafta boyunca evinden çıkmadı ve çevresiyle iletişimi kesti. Hayatında ilk defa bebek sahibi olmak istediğini ve bu sonuca inanmadığını dile getiren Güneş, bebeğinin sağlık muayenesini tekrardan yaptırmak için farklı yollar aramaya başladı.

Doktorunun yüksek oranda engelli doğacağını garanti ettiği bebeğinden umudunu kesmeyen Güneş, 3 ay önce piyasaya sürülen ve dünya üzerinde kullanıcılar tarafından çok beğenilen bebek sağlığı ve ultrason uygulaması Hope ile tekrardan yaşama sevincini kazandı.

Görüntü işleme yöntemi, annenin sağlık verileri ve genetik sayım analizini yaparak, bebeğin sağlık durumu ile ilgili bilgi veren yapay zekâ tabanlı Hope uygulaması, dünya üzerinde şu ana kadar teşhis edilmiş tüm hastalık verileri ve ultrason görüntüleri üzerinden %99,8 oranında doğru sonuçlara ulaştığı iddiasıyla gündeme bomba gibi oturmuş ve birçok anne adayının tercih sebebi olmuştu. Uygulama aracılığıyla yaptığı muayene sonucunda, bebeğinin %95,4 oranında tamamen sağlıklı olduğunu öğrenen anne adayı, uygulamanın verdiği ayrıntılı sonuçları da alarak, hastanenin yolunu tuttu.  Anne adayına tekrardan yapılan muayene sonucunda, daha önce yapılan muayene sonuçlarının yanlış olduğunu, uygulamanın verdiği muayene sonuçlarının doğru olduğunu teyit eden anne adayı, büyük bir sevinç yaşadı. Uygulama şirketine sosyal medya hesapları üzerinden teşekkürlerini sunan anne adayı, yapay zekâ tabanlı Hope uygulamasını her yaştan anne adayının kullanmasını öneriyor.

[mk_fancy_title size=”25″ txt_transform=”capitalize” font_family=”none”]Bot Şebekesi çökertildi. [/mk_fancy_title]
Bot Şebekesi Çökertildi.

Nitekim kim oldukları tespit edildi. Aylardır çağrı merkezlerini meşgul ediyorlar. Bankaları dolandırıyorlar. Şirketlerin iş başvurularında sahtecilik yapıyorlar. Buna benzer daha akla gelmeyecek türlü türlü hilelerle haksız kazançlar elde ediyorlar. Kendilerine ‘BOT-FARM’ diyen bu şebekenin yapay zeka tabalı botlar olduğu anlaşıldı. İnsan gibi düşünen, insan gibi konuşan, insan gibi ihtiyaçları olduğunu ileri sürenler, aslında birer yapay zeka programı olduğu tespit edildi.

Lokasyonları Estonya’da olduğu tespit edilen şebeke, İngilizce ve Çince başta olmak üzere, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Almanca, Arapça ve Türkçe anlayan ve konuşabilen yapay zeka botlar geliştirmişler. Şebekenin en güçlü olduğu yönü ise, bankaların, çağrı merkezlerin ve iş başvurusu sitelerin nasıl çalıştığını, onların yapay zeka algoritmaların neler dikkat ettiğini çok iyi bildikleri ortaya çıktı.

Şebeke beyni daha önce büyük bir bankanın yapay zeka ekibinde çalışmış dahi bir uzman olduğu ortaya çıktı. Etrafında daha önce karanlık işlerde deneyimler kazanmış bir ekip oluşturmuş.

Ama artık Emniyet ve İstihbarat güçlerinin de yapay zeka botları var. Bu botlar kendi aralarında haberleşebiliyor. Bazı şüpheli davranışlardan emniyet güçleri, sahtekar botları tespit etmiş. Bunun üzerinden internette bıraktıkları izler sürülünce, şebekenin merkezine ulaşıldı. Sonucunda botlar yayından kaldırıldı, şebeke tümüyle dijital suçlardan adalete sevk edildi.

NİSAN 2019

İlk kez bir kara delik görüntülendi.

NİSAN 1999

Myspace.com açıldı.

NİSAN 1979

Soyuz 33 yolculuğu kısa sürdü.