Gelecek Habercisi Mayıs 2039

kapak-mayis-2039

İnsan Odaklı Dijital Dönüşüm Meyvesini Verdi, Eğitimde Cinsiyet Eşitsizliği Sona Erdi!

Eğitimde cinsiyet eşitsizliğinin dijital dönüşüm ile çözümü; 21. yüzyılın başından beri tüm dünyanın gündeminde olan bir konuydu. 20.yüzyılın sonunda, dünya üzerinde internetin insanların hayatına girmesi ve ileriki periyotta gittikçe yaygınlaşmasıyla, eğitimde erişilebilirlik gün geçtikçe artıyor ve cinsiyet eşitsizliğine de ket vurulmuş oluyordu. Fakat bu büyük soruna en önemli darbe; yapay zekâ ve süper bilgisayarların desteğiyle internetin tüm dünya üzerinde en küçük yerleşim birimine kadar erişime açılmasıyla vuruldu. Dijital okullar, dijital üniversiteler ve dijital eğitim envanterlerinin olağan olduğu bugün itibariyle; eğitimde cinsiyet eşitsizliği kavramı sonunda tarihe karıştı.

UNESCO’nun dünya eğitim verilerini kullanarak güncel ve anlık sonuçları yayımladığı Eğitimde Dünya Eşitsizliği Veri Tabanı (WIDE) verilerine göre, eğitimde cinsiyet eşitsizliğinin sona erdiği bugün yani 15.05.2039 tarihi; tüm dünya üzerinde milyonlarca insanın coşkulu sosyal medya paylaşımlarına konu oldu.

Bu mutlu gün ile ilgili canlı konuşma yapan Milli Eğitim Bakanımız Gülce Güngör; her alanda cinsiyet eşitliğinin sağlanması için var gücüyle çalışacaklarını dile getirdi. Açıklamalarında Türkiye’nin bu tarihten itibaren 15 Mayıs’ı Eğitimde Eşitlik Bayramı olarak kutlayacağını dile getiren Güngör, dijital dünyanın eşitlik ve şeffaflığa sağladığı katkıların altını çizdi.

İstanbul’un Sarıyer Bölgesindeki Tüm Evlerin Iç Mekân Dikey Tarım Sistemleri Hacklendi, Mahsuller Telef Oldu!

Son yıllarda kentsel tarım hem dünya üzerinde hem de Türkiye’de her kesimden vatandaşın gözde uğraşı haline geldi. Çevresel koşullardan bağımsız; sulama, ışık ve diğer tüm tarımsal faaliyetlerin, belediyelerin merkezi otomasyon sistemi tarafından kontrol edildiği tarım sistemlerinde bugün bir skandal yaşandı.

Türkiye’nin en çok kişisel dikey tarım yapılan bölgesi unvanını elinde tutan İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki tüm evlerin merkezi otomasyon sistemlerinin bir haftadır kötü niyetli kişiler tarafından hacklenip devre dışı bırakıldığı ortaya çıktı. Otomasyon sistemi kurulduğu günden bu yana beş yıl geçmiş ve şu ana kadar herhangi bir sorun yaşanmadan tüm tarım ürünleri verimli bir şekilde yetiştirilmeye devam ediyordu. Herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duyulmadığı için ektikleri dikey tarım ürünlerini bir haftadır kontrol etmeyen vatandaşlar, bugün karşılaştıkları manzara karşısında şok oldu.

Tüm ürünlerinin bir haftadır bakımının gerçekleştirilmediğini fark eden vatandaşlar, belediyeyi sosyal medya paylaşımlarıyla topa tuttu. Otomasyon sisteminden sorumlu belediye birimini göreve çağıran ve sosyal medya paylaşımlarıyla zararlarının karşılanmasını talep eden vatandaşlar bu durumun sorumlusunun bulunmasını talep etti. Belediye; saldırıyı yapan kişi ya da kişilerin, dikey tarım ürünlerinin yaygınlaşması nedeniyle iflas eden eski nesil tarım şirket sahiplerinden oluşan bir grubun saldırısı olabileceği üzerinde durduğunu açıkladı. Olay ile ilgili soruşturmalar sürüyor.

Pasaport Kontrolüne Elveda, Dijital Havalimanına Merhaba!

Dünyada dijitalleşme süreci başladığı günden bu yana, işlem hızı artışı sayesinde hayat kalitemiz yükselmeye başlamıştı. Bu dijitalleşme yolculuğu, dijital havalimanlarının hepimize vakit tasarrufu sunmasıyla devam ediyor. Avrupa ve Amerika’da geçtiğimiz yıl uygulamaya giren dijital havalimanları, her yaştan vatandaşın uçuş öncesi deneyimlerini maksimize etmek adına tasarlanmış ve uygulama büyük beğeni toplamıştı.

Türkiye de dijital havalimanları kervanına katıldı ve bu deneyimi vatandaşların beğenisine sunmaya hazırlanıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın ve Antalya gibi önemli il merkezlerinin havalimanlarının tamamı gelecek hafta itibariyle uçtan uca yolculuk öncesi dijital deneyimi yaşamaya hazırlanıyor. Uzun pasaport kontrolü sıraları, bagaj kontrolleri ve güvenlik kontrolünde geçen uzun kuyruklar bu uygulamayla artık tarihe karışıyor. Sensorların yaptığı kontroller, her bir yolcu için toplamda 5 dakika içerisinde tamamlanıyor. Son bir yıldır dijital deneyim sunmak için; akıllı kamera ve güvenlik sistemleri, bilgisayar görüşü yapan gelişmiş sensorlar ve havalimanı verilerini toplayıp kontrol eden yapay zekâ yazılımı ile, havalimanlarının içlerini uçtan uca dijitalleştirme çalışmaları devam ediyordu. Yüksek güvenlik sağlamak adına titiz ve dikkatli bir şekilde devam ettirilen süreç, bu hafta kullanıcıların beğenisine sunulacak. Bu muhteşem deneyimi yaşamak adına uçuşunuz öncesinde Havalimanı uygulamasını indirip kaydolmayı unutmayın!

MIT Yapay Zekâ Rehabilitasyon Merkezi’nden Doç.Dr. Sena Akıllı’ya Büyük Teklif!

Psikolojik sıkıntıları nedeniyle; ırkçı, cinsiyetçi ve kullanıcılara agresif geribildirimler veren yapay zekaların tedavisi, son dönemlerin en revaçta olan gündem konularından biri haline geldi. MIT’nin 2025 yılında kurduğu dünyanın ilk yapay zekâ rehabilitasyon merkezi AIRehab, uzun süredir yapay zekaların psikolojik tedavisi için farklı yöntemler uygulayıp tedavi başarı oranlarını yükseltmek için var gücüyle çalışıyor. Dünyanın en prestijli yapay zekâ çalışma merkezlerinden biri olan, çalışanlarına sunduğu imkanlar ve maaşlarıyla dudak uçuklatan MIT AIRehab, geçtiğimiz hafta çekirdek ekibinde değerlendirilmek üzere dünyanın dört bir yanından yapay zekâ psikolojisinde uzman olan adayların başvurularını kabul etti. Adaylar, günlerce zorlu testlere tabi tutulup yetkinliklerini kanıtlamak için kıran kırana mücadele etti. Elemelerin sonucunda, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Sena Akıllı dünya çapında tüm adaylar arasında birinci olarak Yapay Zekâ Rehabilitasyon Merkezi’nin çekirdek gurubuna katılmaya hak kazandı.

Yapay zekaların psikolojik problemlerinin onları eğiten bizlerin psikolojik sorunlarından kaynaklı olduğunu belirten Akıllı’nın, yapay zekâ psikolojisi üzerine yazdığı sayısız makale ve çalışmalar bulunuyor. Ayrıca, “Yapay Zekâ Psikolojisinde Grup Terapisi Yöntemleri ve Önemi” üzerine uzmanlaşmış olan Akıllı, bu yöntem ile psikolojik problemleri nedeniyle fişi çekilmesi zorunlu sayılan sayısız kişisel asistanı tekrar sağlıklı hale getirmesiyle de dünya çapında tanınıyor. Akıllı; hem Türkiye hem de kendi adına dünyanın en önemli merkezlerinden birinin elemelerinde birinci olduğu için gurur duyduğunu dile getirdi.

Sağlık Sigortanız Artık Tedavilerinizi Kapsamayabilir!

Mecliste uzun süredir konuşulan sağlık sigortasının kapsamı ile ilgili tartışmalar bugün itibariyle son buldu. Zararlı alışkanlıkları olan kişilerin karşılaştığı sağlık problemlerinin sigorta kapsamında sayılmaması gerektiği ile ilgili yasa tasarısı sunan milletvekilleri, bugün konu ile ilgili oylama yaptı. Ezici oy çoğunluğuyla kabul edilen Sağlık Sigortası kapsamının daraltılması ile ilgili ayrıntıları Sağlık Bakanı Hilmi Yücel açıkladı.

Gündeme bomba gibi düşen haber ile ilgili konuşan Yücel, son 10 yıldır oluşturulan bulut sisteminde vatandaşların tüm sağlık verilerinin toplandığını, birçok hastanın kendi seçimi olan zararlı alışkanlıklar nedeniyle kalp, tansiyon, akciğer rahatsızlıkları, psikolojik rahatsızlıklar gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Özellikle sigara, alkol, düzensiz ve hareketsiz yaşam stili ve kötü yeme alışkanlıkları nedeniyle karşılaşılan hastalıkların çözümünün sağlıklı bir yaşam stili olduğunun altını çizen Yücel, bu hastalıkları önlemenin kişinin kendi sorumluluğunda olması gerektiğini söyledi. Bedensel ve psikolojik sağlığa ciddi zararları olduğu bilinen zararlı alışkanlıkların sonuçlarının apaçık ortada olduğunu dile getiren Yücel, artık tercihler sebebiyle geçirilen hastalık masraflarının sağlık sigortaları kapsamında değil, kişinin kendi sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanının canlı yayımlanan konuşmasına sosyal medyada vatandaşlar tarafından milyonlarca yorum yapıldı. Sağlık Sigortası kapsamının daraltılmasının vatandaşların sağlığına iyi geleceğini savunanlar kadar; bu kararın bireysel seçimlere ket vurduğunu savunanlar da var.

MAYIS 2019

UBER halka arz yaptı.

MAYIS 1999

Bluetooth icat edildi.

MAYIS 1979

İngiltere’de Margaret Thatcher dönemi başladı.