Geleceğin Tarım Trendleri: Dikey Tarım ve Açık Kaynak Ekosistemleri

yatay-tarm-1

Günümüz dünyasında, insanlık her gün yeni teknolojilerle karşılaşıyor. Hayatımızın her aşamasını kolaylaştırıp, verimli hale getirmek için tasarlanan teknolojiler, sektörlerin de çehresini değiştiriyor. Tarım sektörü de teknoloji kullanımının yaygınlaştığı önemli sektörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çevresel koşulların etkisini azaltıp, verim ve çeşitliliği arttırmak isteyen tarım sektörü aktörleri, geliştirdikleri yenilikler sayesinde tarıma yeni bir nefes getiriyor. Bugün sizlere, iklim değişikliğine karşı duruşlarıyla, teknolojiyi tarımla birleştirerek bizlere yeni tarım formları sunan 2 farklı aktörden bahsedeceğiz: Farm.One ve MIT OpenAg.

Farm.One:

Farm.One, şehir merkezlerinde dikey tarım ile yüzlerce farklı özel ürün yetiştiren bir tarım şirketi. Şirket, geleceğin şehirlerinde tarımsal faaliyetleri sürdürmek adına sürekli yenilikçi girişimlerde bulunuyor. Şehir merkezine kurdukları dikey tarım tesislerine bisiklet ve metro kullanarak ulaşım sağlanıyor, bu sayede hava kirliliğine karşı bir duruş sergileyerek sıfır emisyon hedefini gerçekleştiriyor. Şirket, geliştirdikleri yazılım aracılığıyla izledikleri dikey tarlalarda, yıl boyunca LED ışıkları altında kontrollü koşullarda yetiştirilen tarım ürünleri üretiyor ve tüketicilere ulaştırıyor. Hava koşullarından etkilenmeden, iç mekânda yapılan dikey tarımın topraksız yapılması; böcek ilacı, toprak kirliliği ve gübre olmadan, çevre kirliliğinden uzak bir tarım formu sunuyor. Bununla birlikte, eşdeğer bir geleneksel çiftliğe göre %95 oranında daha az su kullanımı yapılıyor.

Şirket geliştirdiği hidroponik donanım sayesinde, tarlalar küçük alanlarda bile verimli ve bakımı kolay olarak dizayn ediyor. Sektördeki en yeni aydınlatma teknolojilerini kullanarak, 500’den fazla ürün için benzersiz ışık tarifleri sunuyor. Geliştirdikleri yetiştirme yöntemleri, zamanlama, dikim teknikleri ve ışık tarifleri ile ilgili bir veri seti oluşturan şirket, tüm ürünlerinin ekim, bitki bakımı ve nakil görevlerini, kısacası tohumdan hasada tüm süreçlerini planlamak ve yönetmek için bu veri setini kullanıyor. Geliştirdikleri Çiftlik Yönetim Yazılımı, çiftlikteki tüm eylemleri tanımlayarak, 1000’nin üzerinde ürünün ekimi, bakımı ve hasatını yönetiliyor. Yazılım aynı zamanda etiket basımı, satış ve muhasebe yazılımını senkronize etme gibi görevleri de üstleniyor. Yazılım üzerinden, “bitki bilimi uzmanları” ile iletişime geçmekte mümkün. Son olarak, Farm.One yazılımı aracılığıyla, bir Çiftlik Müdürü, 100’den fazla tohum, sarfiyat malzemesi ve ambalaj tedarikçisinden stok alabiliyor, sarfiyat malzemelerini yönetebiliyor ve satın alma siparişleri verebiliyor.

Açık Tarım Girişimi: OpenAg

MIT Media Lab’ın Açık Tarım Girişimi olan OpenAg, küresel bazda tüm toplulukların teknolojik tarımsal inovasyonunu hızlandırmasını sağlamak için açık kaynaklar oluşturan bir girişim. Girişim, şeffaflığı, eğitimi, network tecrübelerini ve hiper-yerel üretimi mümkün kılan ve destekleyen açık kaynaklı bir teknoloji ekosistemi yaratmak amacını güdüyor.  Akademiden hükümete, endüstri aktörlerinden topluluklara, bir araya geldikleri farklı aktörler ile gelecekteki tarım sistemlerini araştırmak, ortak araçlar ve topluluklar yaratmak için kolları sıvamış durumda.

Bununla birlikte, oluşturdukları eğitim platformu olan OpenAg aracılığıyla; geleceğin ileri teknoloji ile üretim yapacak çiftçilerine ilham vermeyi amaçlıyorlar. Bu amaçla “OpenAg ™ Gıda Bilgisayarlarını”, okullar ve müzeler dahil, eğitim bağlamına sokarak, gıda üretimi, açlık ve yiyeceklerin nereden geldiği ile ilgili bilgi edinmesine katkı sağlıyor.