Dünyaca ünlü ekonomist Alan Krueger hayata gözlerini yumdu.

alan-krueger

Çok az sayıda ekonomist kendi alanında sarsılmaz kabul edilen doktrinlere meydan okuyup, hükümetin milyonları etkileyen ekonomi politikalarını değiştirdiğini iddia edebilir. 16 Mart’ta hayata gözlerini yuman Alan Krueger, her iki konuda da önemli değişimler yaratmış, başarılı bir ekonomistti. David Card ile birlikte, 1990ların başında ayrıntılı bir veri analizi ile yaptığı araştırmada, Krueger standart ekonomik modellerin ileri sürdüğü asgari ücretteki artışların istihdamda düşüşe yol açtığı savının doğru olmadığını kanıtladı. İkilinin konu ile ilgili yaptıkları araştırmalar sonucunda 1995 yılında yayımladıkları “Myth and Measurement” kitabı; yüksek asgari ücretlerin, düşük ücretli çalışanların işlerini azalttığı konvansiyonel görüşe yeni ve güçlü bir meydan okuma sundu. Kamu politikaları ve ekonomik araştırmaların yönüne önemli etkileri olan savların yer aldığı kitapta yazarlar; New Jersey’nin asgari ücretinde 1992 yılındaki artış dahil, bir dizi veriyi kullanarak standart ekonomik teoriyi teste tabi tuttular. Sonuç olarak, her durumda asgari ücretteki artışların ücret artışına neden olduğunu ve istihdam konusunda kayıp yaratmadığını gösteren kanıtları kitapta derleyerek, standart ekonomik teorinin savını çürüten kanıtlar elde ettiler.
Krueger’in David Card ile yaptığı çalışmalar, ekonomi ve politikanın değişmesine sebebiyet verdi. Kariyerini hem akademisyen hem de kamu görevlisi olarak şekillendiren Krueger, Princeton Üniversitesi’nde profesördü.
Alan Krueger, hiçbir zaman hırçın bir izlenim yaratmadı, insan olarak cömert ve yetenekliydi ve zarif bir iletişim kurmaktan yanaydı. Bill Clinton’ın başkanlık yaptığı dönemde Çalışma Bakanlığı’nın baş ekonomisti olarak görev aldı. Krueger, Barack Obama’ya da ekonomi danışmanlığı yaptı.
Krueger, New York Times için sık sık yazdı ve televizyonların tanınan yüzüydü. İnsanlara ekonomiyi anlatmanın bir ekonomistin görevinin bir parçası olduğuna inanıyordu.