Dünya Çapında Ağ 30.yaşını kutladı.

wwwfoto

Tim Berners Lee, 12 Mart 1989 yılında CERN laboratuvarında HTML işaretleme dilini geliştiren ve Word Wide Web(www) yani Dünya Çapında Ağın mucidi. Bugün internete girerken kullandığımız “www” kodunun açılımı olan World Wide Web, internet üzerinde yayınlanan birbiriyle bağlantılı hipermetin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemi olarak tanımlanabilir.

1989’da dünyanın en büyük fizik laboratuvarı olan CERN, birbiriyle uyumsuz birden fazla bilgisayarda depolanan bir fikir ve bilgi kovanıydı. Tim Berners-Lee, bilgiyi farklı bilgisayarlara bağlamak için birleştirici bir yapı tasarladı ve 12 Mart 1989’da “Bilgi Yönetimi: Bir Tasarı” adlı bir tasarıda bulundu. 1991 yılına kadar bu evrensel bağlantı vizyonu, bugün de hepimizin hayatında yer alan Dünya Çapında Ağ(www) haline geldi.  Tim Berners-Lee, aynı zamanda 1990 senesinde ilk ağ tarayıcısı yazılımını da geliştirdi.

Tim Berners-Lee, bundan 30 yıl önce anında ve ucuza iletişim kurmamızı sağlayan ortamı yaratarak, internetin hayatlarının vazgeçilmezi olduğu bir neslin oluşmasını, milyar dolarlık işletmelerin kurulmasını ve her endüstrinin kökten değişmesini sağladı.

Tim Berners-Lee’nin icadından bugüne, tamı tamına 30 yıl geçti. World Wide Web’in, 30. yılını kutlamak için dünya genelinde bir dizi kutlama başlatan CERN, 12 Mart 2019 sabahı, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) ve World Wide Web Vakfı ile ortaklaşa düzenledikleri 30. yıldönümü etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte, çeşitli uzmanlık alanlarından 13 farklı konuşmacı yer aldı ve Dünya Çapında Ağın hayatımızda yarattığı etkiden bahsetti.

Nice yıllara World Wide Web!