Davos öncesi Oxfam raporu: 26 Milyarder sizce ne kadar servete sahip?

oxfam_davos

Dünya Ekonomi Forumu’nun yıllık zirvesi yarın 22 Ocak 2019 tarihinde Davos’ta başlayacak. Bunu önceki gün zaten yazmıştık.

Dünyanın liderleri, en zengin, en etkili ve en tanınmış şahsiyetleri buluşup, dünyanın gidişatı üzerine konuşacaklar. Yanı sıra eşitsizlik, fakirlik, eğitim ve sağlık konusunda fırsat eşitsizliği artarak devam edecek.

Her yıl tam Davos zirvesi öncesinde Oxfam isimli düşünce kuruluşu bir ‘Eşitsizlik Raporu’ yayınlar. (okumak için tıklayınız)

Her yıl çok çarpıcı olması için bir rakam yayınlarlar. Bu yıl o rakam 26.

Yani dünyanın en zengin 26 milyarderi, dünyanın fakir yarısının (yani kabaca 4 milyar insanın) servetine denk servete sahiptir.

Raporun detaylarını ve yorumlarını içeren bir yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

Okumak istemezseniz, Oxfam başkanının kısa bir röportajını altta izleyebilirsiniz.

2016 yılında GelecekHane olarak Ekonomi 2.0 isimli bir konferans düzenlemiştik. O zaman ve hatta öncesinden beri bu trendi takip ediyoruz. Gelişmeler maalesef iyi yönde değil, fakir fakirleşiyor, zengin zenginleşiyor. Bunun önüne geçmek için yeni düzenlemeler gerekmektedir. Önerilerimizi ve konferansın kısa bir özetini içeren yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

GelecekHane Ekonomi 2.0 konferansın video kayıtlarını da buradan izleyebilirsiniz:

Daha iyi ve adil ve fırsat, gelir ve servet eşitliği (adaletini) destekleyen bir dünya için daha çok paylaşmalıyız, daha sağduyulu olmalıyız, daha bilinçli tüketmeliyiz. Kısaca kendimizi düşündüğümüz kadar çevreyi, toplumu ve geleceği düşünmek zorundayız. Biz bunu başaracağız…