BriSa Dijital Dönüşüm Başarı Hikayesi

blog006

Tekin Gülşen (CIO, BriSa)

Lastik Üretiminde Dijital Dönüşüm

  • Bir üretim şirketinde “dijitalleşme” kendini hangi alanlarda göstermektedir?

Bir üretim şirketinde dijitalleşme öncelikle üretimin operasyonel önceliklerini desteklemek üzerine geliştirilmelidir. Dijitalleşme işçi güvenliği, ergonomi, ürün kalite iyileştirme, üretim verimliliğini arttırma ve nesnelerin İnterneti ile tüm üretim sürecinin uçtan uca bağlantılı ve online olarak yönetilmesi alanlarında kendini gösterebilir. Tabi bunların yanı sıra, tedarik zinciri ve ambar yönetimi alanlarında da verimlilik artışı ve otomasyon konularında dijitalleşme önemlidir.

  • BriSA’nın “dijital dönüşüm” kapsamında temel amaçları nelerdir?

Brisa’nın dijital dönüşüm kapsamındaki temel amacı, şirket hedeflerine ve önceliklerine yeni teknolojiler sayesinde ulaşmayı mümkün kılmaktır. Bu amaç doğrultusunda tüm ticari veriler ve dış pazar verileri, üretim verisi ve sensör verileri ile daha öngörülü olmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca lastik üretim ve tedarikinin ötesinde, platform ve servis bazlı yeni iş modellerine yönelik projelerimiz de mevcut. Bunların yanı sıra, çalışan verimliliğini arttırmaya yönelik olarak da katma değeri düşük olan rutin işler için yapay zekâ, “chatbot” ve süreçleri robotize etme konularına odaklanmış durumdayız.

  • Endüstri 4.0 ile ilgili yaptığınız çalışmalar var (özellikle Aksaray Fabrikası). Kısaca bahsedebilir misiniz? 

Akıllı fabrika programımız kapsamında birçok yeni fikir ve belli bir yol haritamız mevcut. Aksaray fabrikamız da yeni olmanın verdiği avantaj ile son teknoloji sistemler ile donatılmış durumda. Özellikle tam otomatize edilmiş üretim süreci içerisindeki ASRS (automated storage/ retrieval system) oldukça etkileyici. Akıllı fabrika kapsamında saha operatörleri ve ambar çalışanlarının işlerini kolaylaştırmak üzere giyilebilir teknolojiler, enerji verimliliği sağlamak ve olası üretim aksaklıklarını öngörmek adına sensör verileri ile birlikte ileri veri analitiği, akıllı gözlükler ile artırılmış ve sanal gerçeklik üzerine çalışmalarımız sürmektedir.

Hayatımızın her noktasında dijitalleşme örneklerine rastlıyor, her gün yeni dijital deneyimler yaşıyoruz. GelecekHane CEO’su Halil Aksu’nun kaleme aldığı Dijitopya kitabı, dijital dünya konusunda ele aldığı konularla ufkunuzu açacak! Müziğin dijitalleşmesinden, mekanların dijitalleşmesine; CDO başarı hikayelerinden, şirketlerin dijitalleşmesine geniş yelpazede uzman görüşlerinin bulunduğu Dijitopya kitabını link üzerinden edinebilir, dijital dünyayı keşfedebilirsiniz!

Siz de GelecekHane’nin dijital dönüşüm konusunda önemli markalara verdiği danışmanlık hizmetleri ile bir adım öne geçmek ister misiniz? Perakende, üretim ve otomotiv gibi farklı sektörlerde çok önemli markalardan elde ettiğimiz engin deneyimimiz ile size ve şirketinize dijital dönüşüm danışmanlığı hizmetleri konusunda önemli katkılarda bulunabiliriz. Hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın, dijital dünyada bir adım öne geçin!