BLACK MIRROR GECELERİ SAN JUNIPERO BÖLÜMÜ İLE YILIN AÇILIŞINI YAPTI.

2-1

Bu yıl 23 Ocak itibariyle kaldığı yerden hızla devam eden Black Mirror Geceleri, geniş yelpazeden katılımcıların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ferro Signiture’da yılın ilk gösteriminin gerçekleştiği bölüm “San Junipero” idi.

Genel akışında gerçekleşen etkinlikte, bölüm gösteriminin ardından yapılan konuşmanın ana konularını; yapay zekâ, sanal gerçeklik, hukuk, etik ve gelişen teknolojinin sosyal etkileri oluşturdu. Sanal bir “öbür dünya” konseptinin anlatıldığı bölümde, bu yeni sanal dünyada ortaya çıkabilecek hukuki, sosyal ve etik sorunlar üzerine konuşuldu. Bununla birlikte, bu yeni sanal dünyanın kişilere ikinci bir hayat şansı vereceği için, bir önceki hayatında kendi olamamış kişiler için büyük bir şans olabileceğine de değinildi. Bazı katılımcılar, ikinci hayat biletini dünyada yaşadıkları sürede kötülük yapanların almaması gerektiğini, aksi takdirde San Junipero’nun yaşadığımız dünyadan çok daha kötü bir yer haline geleceğini dile getirdi. Yanı sıra, katılımcıların bir kısmı ölümsüzlük konsepti nedeniyle, oradaki insanların daha ciddi etik, hukuki ve sosyal sorunlar yaşayabileceğini savundu. Orada işlenen suçların ne şekilde yargılanacağı ve verilebilecek cezaların neler olacağı konusu tartışıldı. Ek olarak, buluta yüklenen hafızalardan elde edilecek veriler ve olası kullanım alanlarından bahsedildi.

Sanal dünyanın insanlık için pozitif etkileri olduğunu savunan katılımcıların diğer kısmı ise, San Junipero dünyasının, yatalak hastalar, yaşlılar, toplumdan dışlanmış kesimler gibi farklı kitlelere umut olacağını savundu. Zaman yolculuğundan, kimliğini özgürce seçebilmeye; fiziki engellerinden sıyrılabilme fırsatından, geçmiş hayatın travmalarını aşabilme şansına her alanda insanlığa çözüm yolları sunabileceği konuşuldu. Bununla birlikte, gelişen teknolojinin bize hali hazırda sunduğu ve sunacağı sağlık alanındaki gelişmelere de değinildi. Mikro robotik haplardan bahsedildi, teknolojinin etkisiyle dünyanın insanlık için çok daha iyi bir yer haline geleceği konuşuldu.

2011 yılından bu yana dünya çapında büyük bir ilgiyle ve merakla izlenen Black Mirror bölümleri, ocak ayı itibariyle her ayın 4. çarşamba günü saat 19:00’da Ferro Signiture’da gösterime devam edecek. 27 Şubat’ta gerçekleşecek yılın ikinci Black Mirror Geceleri etkinliğine katılımınızı bekliyoruz. Bu ayın bölüm bilgisi için takipte kalın.