Bireyselleşme Çağında Aşk

mutlu-cift

Çağımız bireyselleşme çağı. Son yılların en popüler konularından biri olan bireyselleşme bazen bir sorun bazen de gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.  Tüm dünyada ayakları üzerinde duran, bağımsız, özgür ve başarılı bireylerin yetişmesi ile yakından ilişkili olarak görülen bireyselleşme trendi, bir sonraki yaşama geçiş evresinde yalnızlıkla da yakından ilişkili. Yoğun hayat temposu nedeniyle yalnız kalan birçok insan, yalnızlığına derman olacak birilerini arıyor. Fakat yoğun tempo nedeniyle oluşan kısıtlı zaman problemi herkesin sorunu. İşte bu noktada, dijital çağın çözümü oturduğunuz yerden ilişki bulabileceğiniz arkadaşlık uygulamaları.

Devir değişti. İnternet hayatımıza girdiği günden bu yana, her yaş grubundan insanın sosyalleşme aracı olarak kullandığı bir mecraya dönüştü.  Sokakta yürürken birbirine çarpan genç kadın ve genç erkeğin romantik hikayesi artık sanal mecralarda karşılaşıp eşleşen çiftlerin modern aşk hikayesine dönüştü. Peki en popüler arkadaşlık uygulamaları hangileri?

Siberalem:

Türkiye’nin en eski arkadaşlık sitesi olan Siberalem, 14 yıldır faaliyet gösteriyor. Üyelerinin çoğunun 22-50 yaş grubundan olduğu sitenin 20 milyona yakın üyesi bulunuyor. Kullanıcıların birçoğu tahmin edebileceğiniz üzere bekar J

Badoo:

Dünya çapında toplam 416 milyon kullanıcısı bulunan Badoo 13 yıldır faaliyet gösteriyor. Yabancı kaynaklı olan siteye Türkiye’den üye olan kişi sayısı da oldukça yüksek. Siteye ücretsiz bir şekilde kaydolup doğru kişiyle eşleşmek için kolları sıvayabilirsiniz. Ayrıca Badoo’nun lokasyon belirleme özelliği ile, yakınlarınızda olan kişileri de görebilirsiniz.

İstanbul.net:

Adından anlaşılacağı üzere, yalnızca İstanbul’a özel olan İstanbul.net, semtinizdeki olası partnerlerinizi karşınıza çıkarıyor. “Aradığın aşk yanı başında” sloganıyla hareket eden sitenin Ankara, İzmir, Antalya gibi Türkiye’nin 18 farklı iline özel arkadaşlık sitesi seçeneği de mevcut.

Gayet.net:

3 milyonu aşkın üye sayısına sahip olan site, akıllı eşleştirme özelliği ve içinde bulunan eğlenceli test ve sorularıyla üyelerine farklı hizmetler sunuyor. Çözülen testlerdeki cevapları kullanarak doğru kişiyle eşleşme imkânı sunan sitede, görüntülü sohbet yapma seçeneği de mevcut.

Pembepanjur.com:

Açıldığı günden bu yana “ciddi evlilik sitesi” sloganıyla kendini tanıtan Pembe Panjur, ciddi ilişki arayanların tercih ettiği arkadaşlık siteleri arasında. 6 milyona yakın üyesi bulunan sitede gizlilik konusuna özellikle dikkat edilmiş. Sitede tüm üyeler arasında arama yapamıyor, sadece site sayesinde eşleştiğiniz kişilerle iletişim kurabiliyorsunuz. Aynı zamanda site üzerinden yaptığınız ücretsiz kişilik testi ile size uygun adaylarla eşleşip pembe panjurlu bir ev kurmanız da mümkün!

Ecift.com:

Ciddi ilişki arayanlar için tercih edilen ve 4 milyonu aşkın kayıtlı üye sayısıyla hizmet veren arkadaşlık sitesi e.cift.com, %40’a kadın %60 erkek oranıyla dengeli bir dağılım sunuyor. E.cift İdeal Çift Metodu ile eşleştirme yapma iddiası bulunan siteyi uzun süreli ilişki veya evlilik arıyorsanız tercih edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=zg15kTmQuzE

Happn

Sosyal yaşantınız içerisinde karşılaştığınız kişilerin profillerini ana sayfanızda gösteren ve bu kişilerle en son ne zaman karşılaştığınızı gösteren Happn, pek çok arkadaşlık uygulamasından farklı özelliklere sahip. Kullanıcıları onların haberi olmadan gizlice beğenebilir, karşılıklı beğeni olduğunda bunu karşılıklı öğrenebilirsiniz.

Tinder:

En iddialı ve en fazla kullanılan arkadaşlık uygulamalarından biri olarak dikkati çeken Tinder, belirlediğiniz uzaklıktaki kişileri gösterirken, aynı zamanda Facebook üzerinden ortak zevklerinizi, Spotify üzerinden sevdiğiniz şarkıları ve bağlamanız dahilinde Instagram profilinizi de gösteriyor. Akıllı telefonların GPS özelliğinden, kullanıcılara çevrelerindeki diğer kullanıcıları gösteren ve her iki kullanıcının da birbirini beğenmesi durumunda eşleşme sağlayan Tinder, bu eşleşme karşılığında sohbet imkânı sunuyor.

Coffee Meets Bagel

Facebook üzerinden giriş yapılan bu uygulamada size her gün bir tane bagel yani simit veriliyor. Günde bir tane verilen simidi her gün yalnızca bir kişiye gönderme hakkınız var. Eğer karşı taraf simidi kabul ederse, buluşma gerçekleşiyor. Uygulamada dini inançlar ve etnik köken gibi eklemeler yaparak arama kısıtlaması yapmanız da mümkün.

OkCupid
Facebook üyeliği gerektirmeyen birkaç uygulamadan biri olan OkCupid’i Instagramınıza bağlayıp fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz. Uygulamada çeşitli sorulara verdiğiniz yanıtlar doğrultusunda size benzeyen kullanıcılar için bir yüzdelik puan oluşturuluyor. Bu yüzdeliğe göre potansiyel adaylarınızı bulmanız mümkün.

Tastebuds
Uygulama, yalnızca IOS’a özel bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Tastebuds, uyumlu olduğunuz kişileri tahmin etmek için müzik zevkinizi kullanıyor. Beğendiğiniz sanatçıların şarkı klipleri dahil olmak üzere birçok ayrıntıyı gösteriyor. Tastebuds da Tinder gibi yalnızca eşleşme olursa mesajlaşmaya izin veriyor.

Dijital çağın nimetlerinden olan ve bireyselleşmeyi ana ölçütü yaparak kişiye özel deneyimler sunan arkadaşlık uygulamalarının popülerliği gün geçtikçe artıyor. Kişiselleştirme özelliğinin de etkin olarak kullanıldığı uygulamalarda, kişinin müzik zevki, yemek zevki, gittiği mekanlar, gezdiği şehirler gibi bilgiler kullanılarak eşleştirme önerileri sağlanıyor. Dünya üzerinde bireyselleşme kültürünün arttığı ve gelecekte de artacağı su götürmez bir gerçek. Bireysel kültürün getirisi ise, kuşkusuz kişiler arasında “ben özelim” duygusunun artması. Bu noktada, hali hazırda birçok şirketin de yaptığı kişiselleştirme daha çok önem kazanıyor ve müşterilere “kişiye özel ürünler” sunmayı zorunlu hale getiriyor. Her sektörden şirketi yakından ilgilendiren ve Gelecek Modelimizin mikro trendlerinden biri olan bireyselleşmeyi siz nasıl lehinize çevirmeyi düşünüyorsunuz?