Başarı Hikayesi: Kuveyt Türk Dijital Dönüşüm

kt-okan-acar-2

Kuveyt Türk çok uzun yıllardır birlikte çalıştığımız değerli bir müşterimizdir. Artık müşteri olmaktan öte, bir dostumuz, ilham kaynağımız, yol arkadaşımız olmuştur.

Kuveyt Türk hızla büyüyen, son 10 yıl içinde ciddi bir dönüşüm geçiren, ve artık Türkiye’nin büyük bankalarıyla rekabet eden, orta Doğu’daki faaliyetlere vizyon katan, lider bir katılım bankasıdır.

GelecekHane teknoloji dönüşümü ve gelişimi, inovasyon ve dijital dönüşüm konusunda Kuveyt Türk ile uzun süredir birlikte muhtelif çalışmalar yürütmüştür ve üst yönetim nezdinde çok değerli dostluklar kazanmıştır. Dijital Dönüşüm Grup Müdürlüğü oluşumu sürecinde ve bu Kuveyt Türk’te göreve atanan Dr. Okan Acar’ın başlangıcından yol haritasının oluşumu ve yürütülmesi sürecinde altta tarifi bulunan hizmet verilmiştir.

Kuveyt Türk üst yönetimine, özellikle Sayın Ufuk Uyan, Sayın Aslan Demir ve Sayın Okan Acar’a çok teşekkür ederiz.

Halil Aksu: Kuveyt Türk için Dijital Dönüşümün önemi nedir?

Okan Acar: Kuveyt Türk tüm süreçlerinde, ürünlerinde, ekranlarında müşterilerine ve çalışanlarına kesintisiz, pürüzsüz, akıllı, kolay deneyimler yaşatmak için Dijital Dönüşüm çalışması başlatmıştır.

Halil Aksu: GelecekHane ile çalışmayı neden tercih ettiniz?

Okan Acar: GelecekHane’nin kurucusu Halil Aksu ile geçmişte bankamızın ortak yaptığı bazı çalışmalar vardı. Özellikle BT dönüşümü anlamında kendisinden danışmanlık alınmış ve ekiplerimiz bu danışmanlıktan memnun kalmışlardı. O sebeple bu işe başladığımızda yine kendisine başvurup genel olarak bankalarda ve diğer sektörlerde dijital dönüşümle ilgili genel bir yönetim danışmanlığı aldık.

Halil Aksu: GelecekHane size nasıl destek verdi, nasıl değer kattı?

Okan Acar: Halil Bey ile önce üst yönetimimize yönelik bir çalıştay tasarladık. Kendisi çalıştayda sektöründe uzman başka insanlarla birlikte bize dijital dönüşümün öneminden ve geleceğe dair öngörülerinden bahsetti. Bu çalıştayda amacımız bankamızda ortak bir amaç ekseninde anlaşmak ve farkındalık kazanmaktı.

Çalıştay sonrası da çalıştay sonuçlarını değerlendirdik ve dijital dönüşüm konusunda nasıl ilerlememiz gerektiğini belirlemeye başladık. Bunun için Halil Bey bize hem bankacılıktan hem de diğer sektörlerden uzman kişiler ile görüşmeler organize etti. Böylece dijital dönüşüme daha makro açıdan bakabilme fırsatına sahip olduk.

Bunların yanında her hafta 2 saat görüşme yapıp ilerlememizde ortaya çıkan konuları tartıştık ve bilgi alışverişi yaptık. Bu zaman zarfında bizler de ekiplerimizle konuyu araştırıyorduk. Bu nedenle olgun bir değerlendirme ve tartışma ortamımız olduğunu düşünüyorum. Daha sonra dijital dönüşümün bir yol haritası olması gerektiğine karar verip kendimize bir danışman şirket ile bir yol haritası oluşturduk. Şu anda da bu yol haritasına sadık kalarak projelerimizi hayata geçirmeye gayret ediyoruz.

Halil Aksu: GelecekHane ile yaptığınız çalışma sonucunda Kuveyt Türk’te ve sizlerde neler değişti, gelişti?

Okan Acar: Öncelikle güzel bir bilgi aktarımı aldığımızı düşünüyorum. Kafamızdaki soru işaretlerini giderdik. Üst yönetimin aynı amaçla hareket etmesinin dijital dönüşümde önemli olduğunu gördük. İş birimleri ile olan ilişkilerimizi gözden geçirip onlarla ortak çalışma imkanları oluşturduk. Komiteler oluşturduk, bunların hangi rutinde bir araya gelmesi gerektiğine karar verdik.

Halil Aksu: Sizin ayrıca ilave etmek istediğiniz hususlar var mıdır?

Okan Acar: Halil Bey ile yaklaşık 9 ay boyunca çalıştık. Önemli bir networkü oduğunu düşünüyorum. Bu networkten biz de faydalandık. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Benzer Yazılar