Avrupa, Sosyal Sorunların Çözümü İçin Teknolojiyi Kullanıyor.

sosyal-yardm

Sosyal sorunlar dünyanın dört bir yanında tarih boyunca var olmuş ve çözüm yolları aranmıştır. Günümüzde, her şeye erişimin bir tık uzaklıkta olduğu global dünyada, kuruluşlar teknolojiyi sosyal sorunları çözmek için kullanıyor. Avrupa’da başlatılan girişimler, yaşlılardan çocuklara, iklim değişikliğini önleme çalışmalarından geri dönüşümü teşvik etmeye kadar geniş bir skalada çözümler üretmek için alternatif yollar buluyor.
İşte toplumsal sorunları çözmek adına teknolojiye başvuran şirket ve organizasyonlar:

• Civocracy
Kuruluş Tarihi:2015
Ülke:Germany
Berlin merkezli Civocracy, vatandaşları hükümet kararlarına daha fazla dahil olmaya teşvik ediyor. Bu amaçla kurduğu çevrimiçi platform; ulaşım, eğitim, uluslararası güvenlik ve biyoçeşitlilik alanlarındaki her türlü dijital tartışmaya olanak sağlıyor.
Sitedeki chatbot, kullanıcıların daha basit sorularına cevap vermeye odaklanırken, makine öğrenmesi algoritmaları, tartışmaların içeriğini izleyip analiz ederek, vatandaşların endişelerini hükümet organlarına iletilebiliyor.
Eğer tartışma bir soruna potansiyel bir çözüm üretiyorsa, bu politikacılara sunulabilir. Örneğin, sistem Kuzey Hollanda’da test edildiğinde, 10 çevrimiçi vatandaşın bölgede biyoçeşitliliğin nasıl arttırılabileceği ile ilgili görüşleri, ulusal hükümetlerine sunulan makaleye dahil edildi.
Kuruculara göre platform, kamuoyundan görüş alınması için kullanılabilir. Bununla birlikte, kurucular, bu tür uygulamaların verimliliği ve halkın katılımını arttırdığını savunuyor.
Hükümetler ve danışmanlık servisleri, politik değişiklikler hakkında kamuoyunun fikrini ölçmek için, Civocracy’e bir abonelik servisi oluşturabilirler.
Civocracy, 4 farklı Avrupa ülkesinde faaliyet göstermektedir. Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya’da 25’in üzerine farklı devlet dairesi ile birlikte çalışmıştır. Yakın tarihli projelerden biri, Auvergne-Rhône-Alpes toprakları için 10 yıllık altyapı planının geliştirilmesine yardımcı olmaktı. Diğer bir proje ise, Monheim am Rhein kentindeki vatandaşlardan, kent ile ilgili önerilerini toplayıp yardımcı olmaktı. Şirket, Amerika, İngiltere ve İskandinav pazarlarına açılmayı planlıyor.

• Fab Lab Barselona
Kuruluş Tarihi: 2007
Ülke: İspanya
Fiziksel malzemeler yerinden kımıldamazken, verilerin sadece dünyanın etrafında hareket ettiği bir gelecek hayal edin. Sıkı durun. Teknoloji ve 3D baskı kullanarak; gıda, tüketim malları ve hatta kripto para birimleri şehir mahallelerinde dönecek. Fab Lab Barselona, 5 gün boyunca bu konsepti uygulamaya koydu. Şirket 2016 yılında, kendi bilgisayar hackerları, artistleri, tasarımcıları ve girişimcileri ile materyallerin iklim değişikliği ve doğal kaynakların azalmasına karşı nasıl yeniden tasarlanabileceğini göstermek amacıyla, Poblenou bölgesini dünyanın ilk Fab City prototipine dönüştürdü.
2001’den bu yana yaklaşık 1.300 Fab Labs, dünyanın dört bir yanında dijital imalatlara kamu erişimi sunan küçük ölçekli atölyeler olarak açıldı. Fab Şehir girişimi ve onun yan kuruluşları olan Fab Vakfı, IAAC, MIT ve Barselona şehir meclisi, kendi kendine yeten şehirler için küresel bir ağ geliştirme amacını güdüyor.
2007’de Barselona Lab’ın kurulmasına yardım eden ve Poblenou projesini başlatan Tomas Diez, “Yıkıcı tüketici alışkanlıklarını değiştirmek için, şehirler inovasyonlarını ve teknolojilerini paylaşabilir. Barselona’da, Fab Şehir girişiminin öncülüğünü yapmak için bu prensibi şehir ölçeğine taşımaya çalışıyoruz” dedi.
Temel prensip, yerel topluluklardan istediğiniz alanda bir üretici bularak nakliye için harcanacak enerjiyi düşürmeye ve geri dönüşüm materyallerinin üretim hattına rahatlıkla ulaştırılmasına dayalı. Bugün, 28 farklı ülke, bölge ve şehir, 2054 yılına kadar kendi kendine yeten Fab Şehir olmayı hedeflemiş durumda.

• Açık Data Enstitüsü (Open Data Institute)
Kuruluş tarihi: 2012
Ülke: İngiltere
Dünya çapındaki ağın mucidi Tim Berners-Lee ve yapay zekâ uzmanı Nigel Shadbolt, 2012 yılında Açık Veri Enstitüsü’nü kurdular. Amaçları, devletin ve kurumların verilerini daha fazla insana açmaktı. Asıl düşünce şuydu: veriler hem iş fırsatları için kullanılabilir hem de vatandaşların şirketleri ve hükümetleri sorumlu tutmasını sağlayabilir. Nigel Shadbolt, konu ile ilgili olarak:
“Hem devletlerin hem de insanların açık veriye ulaşabilme ihtimalini düşünmesini tetiklemek için dünyaya etki edecek bu fikri yarattık. Açık veri ekosistemi, başta etik açıdan olmak üzere başka birçok alanda faydalı olacak” dedi.
Tim Berners-Lee ve Nigel Shadbolt, devlet ve kurum bilgilerini daha fazla insana açıp ulaştırmak için bu kuruluşu kurdular. Nigel Shadbolt, yerel yönetimlerin ve yerel işletmelerin 21.yüzyıl ekonomilerini yönetebilmeleri için, herkesin kullanımına açık daha fazla veri deposunun olması gerektiğini söylüyor. Çünkü, ona göre, bilginin yeni bir altyapı olduğunu anlamamız gerekiyor.
Kuruluş aynı zamanda insanları modern bilgi kullanımı konusunda da eğitiyor. Çünkü kuruluşun baş yöneticisi Jeni Tennison’a göre, verilerin nasıl saklanacağını, bilginin nasıl çıkarılacağını ve bu bilgi ile nasıl karar verileceğini öğrenmek, hükümetler, şirketler ve bireyler için çok önemlidir.
Kuruluş, İngiltere hükümetinden beş yıllık hibe almaya başladı. Bununla birlikte yakın zamanda kuruluşa destek veren başka kuruluşlar da eklendi.

• AID:Tech
Kuruluş Tarihi: 2014
Ülke: İrlanda
Uluslararası yardım için kurulmuş blockchain platformudur. Yardım, bağış, hibe ve sağlık hizmetlerinin takip eder ve dijital ortama aktarır.

• Beam
Kuruluş Tarihi: 2017
Ülke: İngiltere
Facebook stili profil sayfalarını Kickstarter stili kitle fonlama ile birleştirerek, evsiz ve düşük gelirli kimselerin iş bulmasına yardım etmek amacıyla kurulmuştur.

• Bloode
Kuruluş Tarihi: 2014
Ülke: Yunanistan
Çevrimiçi platform aracılığıyla kan bağışçılarını bir araya toplayan ve yöneten Atina merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

• Ecosia
Kuruluş Tarihi: 2009
Ülke: Almanya
İnsanlar her kullandığında ağaç diken bir arama motoru. Şimdiye kadar 40 milyondan fazla ağaç dikti.

• Estra
Kuruluş Tarihi: 2010
Ülke:İtalya
Üç Tuscan hizmet şirketi, yenilenebilir enerji satmak ve müşterilerin hizmetlerine erişim biçimlerini modernize etmek için iş birliği yapıyor.

• Bilgi Toplumu Geliştirme Vakfı (Information Society Development Foundation)
Kuruluş Tarihi: 2008
Ülke: Polonya
Polonya menşeili bu kuruluş, küçük köy ve kasabaların yeni teknolojilere ulaşmasına yardım ediyor. Örneğin, insanlara interneti nasıl kullanacaklarını öğretiyor, ülke genelinde 4000 tane kütüphaneyi kamusal teknoloji merkezlerine çeviriyor.

• LCR4.0
Kuruluş Tarihi: 2016
Ülke: İngiltere
Liverpool City Bölgesi’ndeki küçük ve orta ölçekli üretim işletmelerin dijital teknolojileri benimsemesine yardımcı oluyor.

•OLIO
Kuruluş Tarihi: 2015
Ülke: İngiltere
İnsanların komşularıyla ve yerel işletmelerle ihtiyaç fazlası gıdalarını paylaşmak için bağlantı kurmasını sağlayan ücretsiz bir uygulama.

• OpenCorporates
Kuruluş Tarihi: 2010
Ülke: İngiltere
165 milyondan fazla şirketin datası ile dünyadaki en büyük veriye sahip kuruluş, veri tabanını açık hale getirerek, bilgiyi daha şeffaf hale getiriyor.

• Organise
Kuruluş Tarihi: 2017
Ülke: İngiltere
Platform, işlerinde daha iyi bir anlaşma sağlamak isteyenlere, kampanya başlatmalarında yardımcı olmak için kurulmuştur.

• Peter McVerry Trust
Kuruluş Tarihi: 1983
Ülke: İrlanda.
Bir evsiz yardım kuruluşu, Dublin’deki boş konutların izini sürebilmek için bir akıllı telefon uygulaması oluşturdu.

• SPEAK
Kuruluş Tarihi: 2014
Ülke: Portekiz
Portekizli şirket, “Dünyanı Paylaş” programı ile, göçmenleri, mültecileri ve yerli insanları, dil değişimi ve sosyal etkinlikler için online bir portal aracılığıyla bir araya getiriyor.

• Tenderlake
Kuruluş Tarihi: 2016
Ülke: İngiltere
40’tan fazla ülkede, küçük şirketlerin kamu sözleşmesi ihale sürecine daha iyi erişim sağlaması için yapay zekâ kullanıyor.

• Treedom
Kuruluş Tarihi: 2010
Ülke: İtalya
Bağışçıların dünyanın dört bir yanındaki ağaçlandırma projeleri için ödeme yapmalarını sağlayan bir çevrimiçi platformdur.

• Voluntechies
Kuruluş Tarihi: 2015
Ülke: İspanya
Hastanede yatan çocuklar, yaşlı ve engelli insanlar için sanal gerçeklik atölyeleri sunar.