2018 yılının en önemli Teknoloji Trendleri

tr_2018

MIT üniversitesinin Technology Review isimli efsane bir dergisi vardır. Blogumuzu takip edenler bilir, sıkça oradan esinlenir, önemli gelişmeleri siz değerli okuyucularımızla paylaşırız.

2018 yılı için en öne çıkan teknolojileri şu şekilde sıralamıştır:

Metal tabanlı 3 boyutlu baskı sistemleri

Artık sadece plastik tabanlı malzemeler değil, metal baskılar da yapılacak. Markforged, Desktop Metal, GE gibi üreticiler bulunmaktadır. (link)

Yapay Embriyolar

Özellikle Cambridge üniversitesinde bu alanda çok ciddi çalışmalar bulunmaktadır. (link)

Ama Aralık başında Çinli bilim insanlarının haberi dünyaya damgasını vurdu. Zira Çin’de genetiği oynanmış ikiz bebekler dünyaya geldiği iddia edildi. Göründüğü kadarıyla gerçekten Pandora’nın kutusu açılmış durumda. Gattaca’ya doğru gidiyor muyuz?

Hisseden (Akıllı) Şehirler

İstanbul’un da bir stratejisi var. Pek çok şehrin de çok önemli çalışmaları var. Farbikalar dijitalleşiyorsa, tabii ki şehirler de dijitalleşecek. Her şey internete bağlanacak. Her şey akıllı hale gelecek. Dünya dijitalleşecek. Dijital dünyalaşacak. Sürpriz yok… (link)

Herkes için Yapay Zeka

Yapay zeka çağımızın en önemli teknolojisidir. Pek çok teknoloji şirketi yapay zeka çalışmalarını açık kaynağa mal etmekte, tüm insanlığın kullanımına açmaktadır. Büyük bir hizmet. Bu esnada üreticinin algoritmaları da sürekli akıllanmaktadır… (link)

Rekabet eden Yapay Sinir Ağları

DNN (Dueling Neural Nets) ve başka bir yaklaşım da GAN (General Adversarial Networks) çok akıllıca bir yaklaşım. Bir çırak en hızlı nasıl öğrenir? İyi bir ustadan. Çırak da usta da birer yapay zeka olursa ne olur? Öğrenme geometrik bir şekilde hızlanır. Altını da çok güçlü makinelerle donatırsanız, Alpha Zero gibi 4 saatte Stockfish’i yenecek satranç bilgisini öğrenebilirsiniz. (link)

Tercüman Kulaklıklar

Kulağınıza taktınız, dünyanın tüm dillerini bilir hale geldiniz. Ne müthiş değil mi? Büyük soru işareti: Bizim çocuklar bundan dolayı artık yabancı dil öğrenmeyecekler mi? (link)

Sıfır-Karbon Doğal Gaz

Ne güzel olur… (link)

Dijital Mahremiyet

Dijital dünyalar geliştikçe hepimizin pek çok kullanıcı ismi, mail hesabı, şifresi, vb. oluşmaktadır. Dijital kimlik ile bunlar tekilleştirilebilir. Ama bunun da iyi korunması gerekir. Yoksa bunu kaptırırsak, neler olur neler… (link)

Genetik Öngörüler

Genetik dizileme ucuzladıkça, genetik bilgi birikimi ve veri miktarı arttıkça, dizileme cihazların kalitesi geliştikçe, ve biyoinformatik yetkinlikler yüceldikçe, insan genomundan hikmet çıkarma potansiyeli artacaktır. (link)

Quantum Bilişim

Uzun süredir konuşulmakta. Ama bu yıl biraz daha olgunlaştı gibi. IBM, Google, D-Wave, Harvard, vb. tedarikçiler sanki biraz daha somut çözümlere doğru evrilmekte… (link)

Bakalım 2019 yılına hangi teknolojiler damgasını vuracak. Yapay zeka kesin yine aralarında olacaktır.